Oparzenia słoneczne
Nadmierne, zbyt szybkie opalanie może być przyczyną bolesnego zaczerwienienia lub powstania pęcherzyków na skórze.
Powstają w wyniku nadmiernego opalania. Dzielą się na: oparzenia I stopnia - bolesne zaczerwienienie skóry i oparzenia II stopnia - pojawiają się pęcherze i niewielkie ranki. Co robić w przypadku poparzenia *Przede wszystkim należy:
*- ochłodzić skórę, np. pod zimnym prysznicem lub wkładając mokrą koszulkę.
- oparzone miejsca można posmarować np. Fenistilem lub pokryć pianką Panthenol. Uwaga, trzeba to robić delikatnie, nie uciskając skóry.
- stan zapalny skóry złagodzą okłady z kefiru lub jogurtu. Tej metody nie należy jednak stosować, gdy na skórze wystąpią pęcherzyki.
- jeżeli w miejscu pęcherzyka powstanie sącząca się ranka, należy ją przykryć sterylną gazą.
*Gdy poparzy się dziecko *Zaczerwienioną, gorącą skórę należy jak najszybciej ochłodzić, np. zakładając dziecku mokre ubranie. Po powrocie do domu skórę trzeba odsłonić, aby zapewnić do niej dostęp powietrza. Jeśli pojawiły się pęcherze i dziecko skarży się na ból, można podać paracetamol w płynie, a na poparzoną skórę przyłożyć okład, np. ze zsiadłego mleka. Zabieg ten trzeba powtarzać, dopóki nie minie pieczenie i zaczerwienienie.
Przez następne 48 godzin od wystąpienia poparzenia dziecko nie powinno przebywać na słońcu. Również później trzeba chronić podrażnione miejsca przed promieniami słonecznymi.
*Uwaga ważne! *Przy poparzeniach słonecznych u małych dzieci często występuje gorączka. Jeśli wzrośnie ona do 39°C, maluch ma suchą skórę i jest senny; natychmiast należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ mógł wystąpić udar cieplny.