Organizacja komunii w kościele - jak wygląda uroczystość?
Organizacja pierwszej komunii świętej w kościele jest przedsięwzięciem, w które zaangażowanych jest wiele osób: począwszy od rodziców, przez nauczycieli, aż po duchownych. Nie należy również pomijać dzieci, które już kilka miesięcy przed planowaną komunią uczestniczą w próbach generalnych i przygotowują się do odpowiedniego zachowania na mszy komunijnej.
Ile trwa komunia w kościele?
Msza z okazji przyjęcia pierwszej komunii świętej znacznie różni się od niedzielnych nabożeństw. W zależności od parafii może ona trwać od 1,5 h do nawet 2,5 h. Wielu rodziców wyraża sprzeciw wobec tak długiej komunii, motywując to tym, że dzieci nie są w stanie tak długo wytrzymać w całkowitym skupieniu.
Poza tym komunie, w szczególności w upały, są bardzo niekomfortowe zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, ponieważ kościoły są przepełnione, a rodzice widzą swoje dziecko dopiero na fotografiach. W dyskusji tej biorą również udział księża, którzy uważają, że nie można skrócić czasu nabożeństwa, ponieważ samo przyjęcie komunii trwa kilkanaście minut, a do tego dochodzą również wierszyki i cała oprawa artystyczna.
Pierwsza komunia święta - scenariusz
Komunia w kościele przebiega według ustalonego scenariusza. Każda parafia przygotowuje swój scenariusz, jednakże opiera się on o ten sam schemat.
- Powitanie przed kościołem dzieci, ich rodziców i rodzin.
- Błogosławieństwo rodziców i pokropienie ich wodą święconą.
- Procesja do kościoła.
- Obrzędy wstępne nabożeństwa.
- Liturgia słowa (I czytanie, psalm, II czytanie).
- Modlitwa wiernych.
- Liturgia eucharystyczna (procesja z darami, modlitwa eucharystyczna, Modlitwa Pańska).
- Przyjęcie pierwszej komunii świętej.
- Uwielbienie pierwszej komunii świętej.
- Modlitwa po komunii świętej.
- Ogłoszenia parafialne.
- Podziękowania dzieci dla Jezusa, dla księdza proboszcza, dla wszystkich kapłanów, dla rodziców i chrzestnych, dla dyrekcji szkoły, nauczycieli i katechetów.
- Prośba o Błogosławieństwo.
- Błogosławieństwo.
Zazwyczaj po udzielonym Błogosławieństwie dzieci zostają na zdjęcie grupowe.
Dekoracja kościoła na komunię — kto za to odpowiada?
Dekoracja kościoła na komunię zazwyczaj leży w gestii rodziców, którzy aktywnie angażują się w organizację tej uroczystości. Przeważnie organizują oni składkę, która pozwala im na swobodne gospodarowanie zgromadzonymi funduszami. Podstawą są świece, wstążki, białe kwiaty i banery tematyczne. Elementy te nadają każdej uroczystości podniosłego charakteru. Niemniej ważne są kwiaty, które są ozdobą ołtarza. W niektórych kościołach dodatkowo dekoruje się ławki, najczęściej przy użyciu kwiatów i białej tkaniny.