FitnessOrzechy włoskie zapobiegają rozwojowi choroby Alzheimera

Orzechy włoskie zapobiegają rozwojowi choroby Alzheimera

Orzechy włoskie zapobiegają rozwojowi choroby Alzheimera

24.10.2014 07:45, aktual.: 24.10.2014 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dieta zawierająca orzechy włoskie sprzyja poprawie funkcjonowania myszy zagrożonych chorobą Alzheimera.

Dieta zawierająca orzechy włoskie sprzyja poprawie funkcjonowania myszy zagrożonych chorobą Alzheimera – czytamy w piśmie medycznym poświęconym tej chorobie „Journal of Alzheimer’s Disease”.

Naukowcy z Nowego Jorku (USA) zaobserwowali, że codzienna konsumpcja orzechów włoskich koreluje ze złagodzeniem lęku oraz polepszeniem funkcji motorycznych i procesów związanych z uczeniem się i pamięcią u myszy cierpiących na Alzheimera.

Badacze zainspirowali się wynikami poprzednich badań sugerujących, iż ekstrakt z orzechów włoskich przeciwdziała skutkom stresu oksydacyjnego wywoływanego przez białko amyloidu beta, które odgrywa dużą rolę przy powstawaniu płytek starczych w mózgach osób z chorobą Alzheimera.

W ramach eksperymentu postanowili codziennie podawać myszom pokarmy składające się w 6 lub 9 proc. z orzechów włoskich. W przeliczeniu na dawkę dla ludzi odpowiadałoby to ok. 28 lub 43 gramom.

Rezultaty eksperymentu okazały się bardzo zadowalające. Gryzonie karmione orzechami zaczynały pod wieloma względami funkcjonować znacznie lepiej niż wcześniej.

Autorzy badania uważają, że to wysoka zawartość antyoksydantów w orzechach włoskich odpowiada za zapobieganie degeneracji typowej dla choroby Alzheimera. Podejrzewają też, iż spory udział w tym procesie bierze kwas alfa-linolenowy (ALA).

(PAP) ooo/ krf/

Źródło artykułu:PAP
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (42)