Blisko ludziOsoby LGBT mogą być zaakceptowane przez Kościół. Zakonnica mówi, co może im pomóc

Osoby LGBT mogą być zaakceptowane przez Kościół. Zakonnica mówi, co może im pomóc

Siostra Gramick to zakonnica otwarcie wspierająca i działająca na rzecz osób LGBT. Jej zdaniem w Polsce dzieje się teraz to, co miało miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. Gramick twierdzi, że w Polsce osoby LGBT mogą zostać zaakceptowane przez Kościół. Jest na to jeden sposób.

Siostra Jeannine Gramick wspiera osoby LGBT
Siostra Jeannine Gramick wspiera osoby LGBT
Źródło zdjęć: © Getty Images
Agnieszka Mazur-Puchała

03.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeannine Gramick to pierwsza zakonnica, która otwarcie wspierała osoby LGBT. Na długo przed tym, gdy społeczeństwo amerykańskie przeszło w tej kwestii obyczajową rewolucję. Jej droga zaczęła się na początku lat 70. w Stanach Zjednoczonych.

Gramick: Maria nie należy wyłącznie do białych, heteroseksualnych Polaków

W wywiadzie dla Magazynu Kontakt przyznała, że widzi podobieństwa między tamtymi czasami a tym, co właśnie ma miejsce w naszym kraju.

- Wydaje mi się, że jako katolicy w Stanach Zjednoczonych byliśmy wtedy w miejscu, w którym są obecnie polscy biskupi – mówi siostra Gramick w wywiadzie. - Rozumiem przez to przyjmowanie postawy negatywnej, pełnej strachu, szufladkowanie ludzi i patrzenie na nich wyłącznie przez pryzmat ich seksualności. Dorośliśmy jednak, co widać po wiernych. Obecnie akceptacja osób LGBT jest wśród amerykańskich katolików coraz bardziej powszechna.

Zdaniem siostry Gramick w rewolucji, która dokonywała się w amerykańskim kościele, najważniejszą rolę odegrały same osoby LGBT. Kluczowy był tu ich masowy coming out. "Kiedy w Polsce więcej osób LGBT zacznie mówić o sobie otwarcie, może stać się podobnie. Amerykańscy katolicy dorośli w swoim chrześcijaństwie, bo zaczęli dostrzegać, że ich bliscy są osobami LGBT" – mówi siostra Gramick.

Zakonnica w swoich wypowiedziach podkreśla potrzebę tolerancji i zrozumienia dla odmienności. Jej zdaniem każdy ma prawo do tego, aby być akceptowanym przez Kościół. Gramick komentuje również Matkę Boską Częstochowską w tęczowej aureoli. Sprawę, która w Polsce wywołała silne emocje. Pojawiły się oskarżenia o profanację.

Zobacz również:

- Ikony i obrazy mają nam pomagać we wzniesieniu naszych serc do Boga – stwierdziła Gramick. - Jeśli Matka Boska w tęczy pomaga osobom LGBT w zbliżeniu się do Boga, to jest to piękne i godne naśladowania. Musimy sprawiać, żeby nasze symbole religijne zyskiwały znaczenie dla różnych grup. Maria nie należy wyłącznie do białych, heteroseksualnych Polaków.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (21)