Osoby LGBT mogą być zaakceptowane przez Kościół. Zakonnica mówi, co może im pomóc
Siostra Gramick to zakonnica otwarcie wspierająca i działająca na rzecz osób LGBT. Jej zdaniem w Polsce dzieje się teraz to, co miało miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. Gramick twierdzi, że w Polsce osoby LGBT mogą zostać zaakceptowane przez Kościół. Jest na to jeden sposób.
03.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:37
Jeannine Gramick to pierwsza zakonnica, która otwarcie wspierała osoby LGBT. Na długo przed tym, gdy społeczeństwo amerykańskie przeszło w tej kwestii obyczajową rewolucję. Jej droga zaczęła się na początku lat 70. w Stanach Zjednoczonych.
Gramick: Maria nie należy wyłącznie do białych, heteroseksualnych Polaków
W wywiadzie dla Magazynu Kontakt przyznała, że widzi podobieństwa między tamtymi czasami a tym, co właśnie ma miejsce w naszym kraju.
- Wydaje mi się, że jako katolicy w Stanach Zjednoczonych byliśmy wtedy w miejscu, w którym są obecnie polscy biskupi – mówi siostra Gramick w wywiadzie. - Rozumiem przez to przyjmowanie postawy negatywnej, pełnej strachu, szufladkowanie ludzi i patrzenie na nich wyłącznie przez pryzmat ich seksualności. Dorośliśmy jednak, co widać po wiernych. Obecnie akceptacja osób LGBT jest wśród amerykańskich katolików coraz bardziej powszechna.
Zdaniem siostry Gramick w rewolucji, która dokonywała się w amerykańskim kościele, najważniejszą rolę odegrały same osoby LGBT. Kluczowy był tu ich masowy coming out. "Kiedy w Polsce więcej osób LGBT zacznie mówić o sobie otwarcie, może stać się podobnie. Amerykańscy katolicy dorośli w swoim chrześcijaństwie, bo zaczęli dostrzegać, że ich bliscy są osobami LGBT" – mówi siostra Gramick.
Zakonnica w swoich wypowiedziach podkreśla potrzebę tolerancji i zrozumienia dla odmienności. Jej zdaniem każdy ma prawo do tego, aby być akceptowanym przez Kościół. Gramick komentuje również Matkę Boską Częstochowską w tęczowej aureoli. Sprawę, która w Polsce wywołała silne emocje. Pojawiły się oskarżenia o profanację.
Zobacz również:
- Ikony i obrazy mają nam pomagać we wzniesieniu naszych serc do Boga – stwierdziła Gramick. - Jeśli Matka Boska w tęczy pomaga osobom LGBT w zbliżeniu się do Boga, to jest to piękne i godne naśladowania. Musimy sprawiać, żeby nasze symbole religijne zyskiwały znaczenie dla różnych grup. Maria nie należy wyłącznie do białych, heteroseksualnych Polaków.