FitnessOtyłość bezpośrednią przyczyną zawału serca

Otyłość bezpośrednią przyczyną zawału serca

Otyłość bezpośrednią przyczyną zawału serca
Źródło zdjęć: © AFP

16.02.2011 21:53, aktual.: 19.03.2012 12:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma już wątpliwości, że sama otyłość - a nie tylko powodowane przez nią powikłania, takie jak nadciśnienie, cukrzyca i choroba wieńcowa - może doprowadzić u mężczyzn do śmiertelnego zawału serca - wynika z badań specjalistów British Heart Foundation.

Nie ma już wątpliwości, że sama otyłość - a nie tylko powodowane przez nią powikłania, takie jak nadciśnienie, cukrzyca i choroba wieńcowa - może doprowadzić u mężczyzn do śmiertelnego zawału serca - wynika z badań specjalistów British Heart Foundation. Dr Jennifer Logue z University of Glasgow wraz ze swym zespołem przez 15 lat obserwowała 6 082 tys. otyłych mężczyzn w średnim wieku ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) od 30 do 40 jednostek.

Analizowano styl ich życia, pytano czy palą lub palili papierosy i na jakie cierpią schorzenia. Gdy uwzględniono już wszystkie tzw. czynniki ryzyka, brytyjscy badacze doszli do wniosku, że otyłość, a nie tylko towarzyszące jej schorzenia, jest osobnym czynnikiem ryzyka zawału serca.

Zbyt duża tusza o 60 proc. zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawału serca w tej grupie wiekowej mężczyzn - wylicza Jennifer Logue na łamach pisma "Heart". U ludzi otyłych nie wystarczy zatem zmniejszyć cholesterol, leczyć nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Konieczne jest zmniejszenie masy ciała.

Nie jest to wcale takie oczywiste. Nadal dość często pojawiają się poglądy, że otyłość sama w sobie nie jest szkodliwa. Twierdzi się, że ludzie, którzy mają dużo "kochanego ciała", ale są aktywni fizycznie, rzadziej chorują i mają zawały lub udary mózgu. Badania brytyjskich uczonych takie opinie podważają.

Nie wiadomo tylko w jaki sposób otyłość przyczynia się do śmiertelnego zawału serca. Dr Jennifer Logue podejrzewa, że wywołuje ona chroniczne procesy zapalne w organizmie, które napędzają zmiany miażdżycowe w naczyniach. To one sprawiają, że u ludzi z chorobą wieńcową i zwężonymi tętnicami, częściej pękają blaszki miażdżycowe, będące bezpośrednią przyczyną zawału.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także