Trwa ładowanie...
trening
02-09-2016 14:18

Paleo fitness, czyli kocie ruchy

Kilka lat temu furorę zrobiła dieta paleo. Jej zwolennicy namawiali do powrotu do jadłospisu naszych przodków. I to bardzo dalekich, bo proponowali lekko zmodyfikowane menu jaskiniowca. Nie czekaliśmy zbyt długo, by pojawił się nowy trend paleo. Tym razem w fitnessie. "Dzikie" ćwiczenia najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu, ale wystarczy nam też kilkumetrowy prosty odcinek w pokoju czy na korytarzu. Poruszając się jak kot, czy skacząc jak kangur, zyskamy nie tylko smukłą sylwetkę i zwierzęcą zwinność, ale też wzmocnimy mięśnie. I oczywiście pozbędziemy się niechcianych wałeczków.

Paleo fitness, czyli kocie ruchyŹródło: Shutterstock.com
d2e2p8z
d2e2p8z

Na czym polega paleo fitness? Przede wszystkim to nauka prawidłowych wzorców ruchowych, opartych na naturalnych ruchach zwierząt i dzieci. Katarzyna Wysocka, która prowadzi szkolenia z metody Organic Flow, bazującej właśnie na paleo fitnessie, tłumaczy, że jest to trening funkcjonalny, wykorzystujący ciężar własnego ciała. Poprawia siłę, wydolność i wytrzymałość, bo angażuje mięśnie całego ciała, często te zaniedbane przez siedzący tryb życia.
Na pierwszy rzut oka trening wydaje się dziecinnie prosty. Podskoki, przysiady - przecież to nie może być trudne. Ćwiczenia dają jednak porządny wycisk. Ważne, by wykonywać cwiczenia płynnie, nie przerywając ruchu.
Uzbrojone w tę wiedzę, przystępujemy do ćwiczeń. Podajemy jeden przykładowy zestaw.

Ćwiczenie pierwsze
Zakradamy się jak niedźwiedź. Pamiętajmy, że kolejne kroki wykonujemy w tempie - wolno, wolno, szybko, szybko, wolno.

Ćwiczenie drugie
Teraz poruszamy się jak krab. Wiele z nas na pewno pamięta te ćwiczenie jeszcze ze szkoły podstawowej.

Ćwiczenie trzecie
Czas na zajęcze podskoki.

Ćwiczenie czwarte
Teraz poruszamy się jak królik.

Ćwiczenie piąte
Na koniec cofamy się do czasów głębokiego dzieciństwa. Oto wspinaczka malucha.

W zależności od poziomu zaawansowania, zmienia się dystans i liczba powtórzeń. Ćwiczymy przez pół godziny przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Niedźwiedzi chód - 3/5/10 metrów
Marsz kraba - 3/5/10 metrów
Zajęcze podskoki - 3/5/10 metrów
Króliczy chód - 3/5/10 metrów
Wspinaczka malucha - 6/12/18 stopni

Oczywiście paleo fitness nie ogranicza się tylko do tych kilku ćwiczeń. Możemy również naśladować, np. kota lub skakać jak kangur. Albo też ruszyć spintem w pogoni za zwierzyną.

d2e2p8z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e2p8z