Parafia stawia żądania. Nie ma mowy o "co łaska"

Parafia stawia żądania. Nie ma mowy o "co łaska"

Parafia w Swarożynie rozpisała zasady dotyczące kolędy
Parafia w Swarożynie rozpisała zasady dotyczące kolędy
Źródło zdjęć: © East News | Karol Makurat/REPORTER
24.12.2023 12:16, aktualizacja: 24.12.2023 13:01

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Swarożynie rozpisała zasady dotyczące wizyt duszpasterskich w 2023/2024 i zamieściła je na oficjalnej stronie internetowej. W wielu obszernych punktach znalazły się zaskakujące prośby. Padła też konkretna kwota, która powinna być częścią sumy wkładanej do koperty.

Nie od dziś wiadomo, że temat wizyt duszpasterskich i ofiary wkładanej do koperty dla księdza jest kontrowersyjny. Niestety w wielu przypadkach duchowni kręcą nosem na zasadę "co łaska" i małe kwoty. Niektórzy mają jeszcze bardziej specyficzne prośby czy raczej żądania, np. dotyczące ugoszczenia obiadem.

Parafianie będą zdumieni?

Na oficjalnej stronie internetowej parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Swarożynie (województwo pomorskie) znalazła się natomiast cała rozpiska z zasadami dotyczącymi kolędy. Wizyty u parafian rozpoczęły się tam już pod koniec listopada i potrwają do połowy stycznia. Jakie są zatem oczekiwania?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W siedmiopunktowym, niezwykle obszernym "regulaminie" zamieszczonym w sieci przez parafię w Swarożynie znalazły się całkiem zwyczajne zapisy, np. o możliwości umówienia kolędy na inny, bardziej dogodny dzień czy możliwości porozmawiania z duchownym o wspólnocie i kwestiach dotyczących jej funkcjonowania. Dzieci są proszone o przygotowanie zeszytów do religii, a te przygotowujące się do pierwszej komunii świętej oraz bierzmowania o okazanie specjalnych notesów.

Padła kwota, która powinna składać się na ofiarę

Lecz inne zapiski mogą wprawiać w zdumienie. "Radnych z danej części Parafii proszę o zorganizowanie pojazdu – 15 minut przed rozpoczęciem kolędy" – czytamy. Dowiadujemy się również, że ofiarę można złożyć kapłanowi, Szafarzowi Eucharystii oraz ministrantowi. Częściowo powinna zawierać pieniądze na prace na cmentarzu parafialnym w sugerowanej kwocie 100 złotych.

"Prowadzimy kosztowne prace na cmentarzu parafialnym. Jest mi przykro, że ciężar finansowy wszelkich prac spoczywa zasadniczo tylko na tej małej garstce osób, które w miarę regularnie uczestniczą we mszy świętej. Część osób przypomina sobie o Parafii tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebują: chrzest, Komunia, bierzmowanie, pogrzeb osoby bliskiej... Liczę na współodpowiedzialność wszystkich" – apeluje parafia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta