UrodaPeeling enzymatyczny. Jak działa i kto powinien go używać?

Peeling enzymatyczny. Jak działa i kto powinien go używać?

Peeling enzymatyczny zdecydowanie różni się od peelingu ziarnistego. Nie posiada drobinek, a mimo to złuszcza naskórek i stymuluje do jego odnowy. Jakie ma właściwości i kto powinien go włączyć do swojej pielęgnacji?

Czym jest peeling enzymatyczny?
Czym jest peeling enzymatyczny?
Źródło zdjęć: © Pexels

22.03.2021 02:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Złuszczanie naskórka to jeden z najprostszych zabiegów kosmetycznych, które możemy wykonać na własną rękę w domu. Peeling powinien stanowić bardzo ważny element pielęgnacji, ponieważ stymuluje odnowę naskórka, a także poprawia kondycję i jakość skóry. Najpopularniejsze są peelingi enzymatyczne i ziarniste. Czym się różnią?

Peeling enzymatyczny i ziarnisty

Oba peelingi różni właściwie wszystko. W skład peelingu enzymatycznego, jak sama nazwa wskazuje, wchodzą przede wszystkim enzymy - roślinne, zwierzęce, naturalne czy też syntetyczne. Zwykle ma formułę gęstej pasty, kremu lub żelu. Delikatnie i nieinwazyjnie rozpuszczają martwy, zrogowaciały naskórek. To produkt, który działa złuszczająco, choć nie posiada drobinek i nie trzeba nim pocierać skóry.

Z kolei peeling ziarnisty zawiera drobinki o różnej wielkości i grubości. Działa na powierzchni skóry i nie przenika w jej głębsze warstwy. Bazą tego rodzaju peelingu mogą być pestki malin, moreli, brzoskwiń, łupiny orzechów, ziarna czy też drobno zmielony cukier bądź sól.

Peeling enzymatyczny - właściwości

Peeling enzymatyczny polecany jest osobom, która mają cerę wrażliwą, naczyniową lub zmagają się z trądzikiem i niedoskonałościami. Ma wiele zalet: oczyszcza, zmiękcza i wygładza skórę. Cera staje się bardziej promienna, zmniejsza się widoczność porów, znikają zaskórniki. Ponadto peeling enzymatyczny ułatwia absorbowanie substancji odżywczych takich jak kremy, oleje czy maski, które nałożymy po zabiegu złuszczającym.

Peeling enzymatyczny - jak wykonać zabieg w domu?

W drogeriach można znaleźć różnego rodzaju peelingi enzymatyczne, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zabieg złuszczający wykonać samodzielnie w domu. Proces aplikacji produktu należy rozpocząć od nałożenia preparatu na lekko wilgotną skórę, ale omijając okolice oczu i ust. Po nałożeniu kosmetyku można czuć na skórze lekkie mrowienie lub pieczenie - to zupełnie normalne.

Kosmetyk pozostawiamy na twarzy na kilka minut - zgodnie z instrukcją zapisaną na opakowaniu. Po upływie wyznaczonego czasu trzeba zmyć peeling letnią wodą. Pierwsze efekty napięcia i rozświetlenia skóry będą widoczne już po pierwszym zabiegu. By pomóc cerze w regeneracji, warto nałożyć na nią produkt bogaty w składniki odżywcze np. krem na noc lub maseczkę, której nie trzeba zmywać.

Po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie. Jest to naturalna reakcja skóry na złuszczenie. Jednak gdy podrażnienie utrzymuje się do kilku godzin po zabiegu, może to świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej.

Peeling enzymatyczny - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania peelingu enzymatycznego są: uszkodzony naskórek, rany, zadrapania, infekcje wirusowe lub bakteryjne twarzy, wykwity skórne z nasilonym stanem zapalnym oraz z dużym wysiękiem, opryszczka.

Tego rodzaju peelingu nie można nadużywać. Zbyt częste złuszczanie przyniesie odwrotne skutki do zamierzonych, przede wszystkim może powodować przesuszenie i podrażnienie cery.

Komentarze (0)