Blisko ludziPiątek trzynastego – skąd się wziął? Pechowy nie tylko w Polsce

Piątek trzynastego – skąd się wziął? Pechowy nie tylko w Polsce

Piątek trzynastego przypada co najmniej raz w roku, a maksymalnie trzy. Dzień ten cieszy się złą sławą nie tylko w Polsce. Skąd wzięła się jego pechowość?

Piątek trzynastego – skąd się wziął? Pechowy nie tylko w Polsce
Źródło zdjęć: © 123RF

Piątek trzynastego uznawany jest za pechowy nie tylko w Polsce. Podobny status ma m.in. w Niemczech, Szwecji i Islandii. W niektórych krajach, np. w Grecji i Rumunii najbardziej pechowy dzień w roku nie wypada w piątek, tylko trzynastego we wtorek. Strach przed fatum, jakiego doświadczyć można w piątek trzynastego, zyskał nawet swoją nazwę. Lęk ten nazwany został paraskewidekatriafobią. Określenie to pochodzi od greckiego słowa paraskevi (piątek) i dekatreis (trzynasty).

Skad bierze się pechowość tego dnia? Początki fatum związanego z piątkiem trzynastego sięgają XIV wieku. Wtedy to aresztowani zostali niesłusznie posądzeni o herezję Templariusze. Teoria głosi, że mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spaleniem przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V. Rok po tych wydarzeniach obaj już nie żyli. Pomimo iż wydarzenia te miały miejsce w 1307 roku, to popularne przekonanie o feralności piątku trzynastego pojawiło się dopiero 600 lat później.

Piątek trzynastego przypada minimum raz w roku, maksymalnie trzy. W 2018 piątek trzynastego wypadał 13.04.2018 oraz 13.07.2018.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)