FitnessPicie tych napojów zwiększa ryzyko cukrzycy o 60 procent!

Picie tych napojów zwiększa ryzyko cukrzycy o 60 procent!

Picie tych napojów zwiększa ryzyko cukrzycy o 60 procent!
Źródło zdjęć: © sxc.hu
11.02.2013 11:16, aktualizacja: 19.02.2013 09:19

Jesteś amatorką słodkich napojów gazowanych? Lubisz zastępować słodzone produkty ich dietetycznymi odpowiednikami? Uważaj, bo może się to źle skończyć dla twojego zdrowia. Najnowsze badania pokazują, że picie takich napojów może zwiększać ryzyko cukrzycy nawet o 60 procent.

Jesteś amatorką słodkich napojów gazowanych? Lubisz zastępować słodzone produkty ich dietetycznymi odpowiednikami? Uważaj, bo może się to źle skończyć dla twojego zdrowia. Najnowsze badania pokazują, że picie takich napojów może zwiększać ryzyko cukrzycy nawet o 60 procent. A to nie jedyne negatywne skutki, których mogą doświadczyć amatorki dietetycznych gazowanych trunków.

Panie uwielbiają zastępować tuczące napoje wersjami, które prawie wcale nie zawierają kalorii. Dotyczy to nie tylko kobiet na diecie, ale również osób, które starają się prowadzić zdrowy tryb życia. Wielu ludziom wydaje się bowiem, że produkty słodzone aspartamem lub innym słodzikiem to zdrowa alternatywa dla kalorycznych napojów. Nic bardziej mylnego.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych we Francji przeprowadzili badania z udziałem ponad 66 tysięcy kobiet. Badano ich zwyczaje żywieniowe przez 14 lat, od 1993 do 2007 roku. Sprawdzano, jak często panie sięgały po napoje gazowane i niegazowane.

Okazało się, że istnieje ścisły związek pomiędzy ilością wypijanych napojów gazowanych a zachorowaniem na cukrzycę. Dotychczas sądzono, że to słodzone wersje są bardziej niebezpieczne. Tymczasem badania ukazały, że im więcej dietetycznych napojów spożywamy, tym bardziej rośnie ryzyko zachorowania. Już 1,5 litra tygodniowo podnosi to ryzyko o 60 procent! A to wcale nie tak dużo, wystarczy wypić w ciągu tygodnia 3 półlitrowe butelki dietetycznej coli.

Dotychczas powstało bardzo mało badań dotyczących niskokalorycznych napojów. Naukowcy mogą więc tylko zgadywać, dlaczego mają tak negatywny wpływ na zdrowie. Niektórzy twierdzą, że osoby gustujące w takich trunkach piją ich po prostu więcej: średnio 2,8 szklanki tygodniowo w porównaniu do 1,6 szklanki napojów słodzonych cukrem.

Statystyki WHO (World Health Organisation) dowodzą, że na cukrzycę cierpi nawet 347 mln ludzi na całym świecie. To przewlekła choroba, która objawia się defektem produkcji lub działania insuliny, produkowanej przez komórki beta trzustki. Może prowadzić do zaburzenia czynności lub nawet niedoczynności różnych narządów, a nawet do śpiączki. Tym bardziej należy się starać, żeby ograniczać ryzyko zachorowania do minimum.

Tymczasem dietetyczne napoje nie tylko zwiększają ryzyko cukrzycy. Inne badania, przeprowadzone przez duńskich naukowców i Niezależną Fundację Ramazzini we Włoszech, ukazują, że takie trunki mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, a nawet powodować wzrost ryzyka rozwoju niektórych nowotworów. Co więcej, ich dietetyczny efekt jest co najmniej wątpliwy. Wiele doniesień naukowych wskazuje na to, że ludzie spożywający takie napoje stają się bardziej głodni, w efekcie jedzą więcej i trudno im przestrzegać diety. Warto więc zastępować je naturalnymi sokami z owoców.

Rzecznik prasowy EFSA, Lucia De Luca, jakiś czas temu skomentował doniesienia odnośnie szkodliwości słodzików: - Aspartam jest jednym z setek produktów używanych do osiągnięcia określonego smaku. Znajduje się na rynku, ponieważ przeszedł wszystkie testy i nie jest szkodliwy. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań i nic nie wskazuje na to, żeby miał jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie.

Tekst: na podst. The Daily Mail/(sr/pho), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (48)
Zobacz także