Pieczywo chrupkie - skład i kalorie. Czy warto zastąpić nim chleb?
Pieczywo w chrupkiej formie jest obecnie popularną przekąską, zarówno smaczną, jak i bogatą w składniki odżywcze. Dlaczego warto jeść pieczywo chrupkie? Ile zawiera kalorii? Jakie pieczywo chrupkie wybrać?
28.10.2018 | aktual.: 26.11.2018 14:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pieczywo chrupkie zamiast chleba
Wiele osób uważa chleb za podstawę posiłków i nie wyobraża sobie bez niego codziennego jadłospisu. Popularne białe pieczywo zawdzięcza popularność miękkiemu środkowi oraz otoczeniu chrupiącej skórki, co często kojarzy nam się z dzieciństwem. Obecnie jednak z trudem znaleźć można chleb podobnej wysokiej jakości, jak to miało miejsce kiedyś, ze względu na fakt, że produkt ten coraz częściej wypełniony jest różnego rodzaju polepszaczami w postaci dodatkowych barwników czy konserwantów.
To wszystko sprawia, że warto rozważyć alternatywę dla standardowego chleba w postaci wafli ryżowych, kukurydzianych czy chrupkiego pieczywa.
Pieczywo chrupkie – skład
Kupując tradycyjne pieczywo, w większości sklepów i piekarni próżno szukać składu zawierającego wykaz substancji zawartych w produkcie. Sytuacja ta bywa szczególnie uciążliwa dla osób, które zmagają się z alergiami lub chcą wyeliminować z diety składniki negatywnie wpływające na organizm. Wybierając pieczywo chrupkie za każdym razem mamy możliwość poznania szczegółowego składu produktu razem z wartościami odżywczymi.
Tego typu chleb wytwarza się najczęściej z mąki żytniej oraz pszennej. Pieczywo chrupkie zalicza się do tzw. żywności funkcjonalnej ze względu na fakt, że posiada w swojej strukturze tak pożądany w zdrowym jadłospisie błonnik pokarmowy, będący niezwykle ważnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Oprócz tego pieczywo chrupkie uznaje się za lekkostrawne, dlatego doskonale nadaje się dla miłośników bycia fit.
Pieczywo chrupkie charakteryzuje się obniżonym współczynnikiem wilgotności w porównaniu do popularnego białego chleba, dlatego znacznie rzadziej się psuje. Niemniej istotnym czynnikiem jest również dłuższy termin ważności chrupkiego pieczywa oraz fakt, że jest ono dostępne w kilku smakach, np.: razowym czy oliwkowym.
Kalorie w pieczywie chrupkim
W 100 g pieczywa chrupkiego znajdziemy więcej kalorii niż w niektórych rodzajach tradycyjnego chleba.
Ile kalorii ma pieczywo chrupkie żytnie? 100 g produktu to ok. 352 kcal.
Ile kalorii ma pieczywo chrupkie pszenne? 100 g produktu to ok. 360 kcal.
Tymczasem chleb graham dostarcza ok. 221 kcal/100 g, a chleb pszenny - 257 kcal/100 g. Należy jednak pamiętać, że kromka chrupkiego chleba żytniego waży ok. 7 g, podczas gdy kromka tradycyjnego chleba to zazwyczaj ok. 30 g, tak więc kaloryczność jednej porcji pieczywa tradycyjnego jest większa.
Pieczywo chrupkie na odchudzanie
Skuteczność diety odchudzającej w znacznej mierze zależy od jej prawidłowego zbilansowania. Jednym z najczęściej popełnianych błędów może być sytuacja, kiedy nie mamy czasu na wcześniejszego przygotowanie posiłku i w zamian zjadamy przetworzone produkty, w dodatku przekraczając zapotrzebowanie kaloryczne, bo jesteśmy głodni.
Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, warto zdecydować się na pieczywo chrupkie, zwracając przy tym uwagę, co dokładnie kładziemy na kromkę. Dla przykładu wybierając słodki dżem czy czekoladę w kremie, dostarczymy organizmowi zbyt dużą dawkę glukozy, której poziom szybko wzrasta i zaraz spada ze względu na przyspieszony wyrzut insuliny. Niestety w ten sposób otrzymamy skutek przeciwny do zamierzonego w postaci zmęczenia i głodu.