Imię wymiera. W 2024 roku nadano je tylko 4 Polkom
To imię nosi w Polsce zaledwie niewielka grupa kobiet. Pomimo bogatej historii i ciekawego znaczenia, nie pojawia się na liście najczęściej wybieranych imion. Co sprawia, że mimo wyjątkowego uroku wciąż pozostaje tak mało popularne?
Serafina to jedno z tych imion, które wciąż brzmi wyjątkowo i dostojnie, lecz z roku na rok staje się coraz rzadsze. Jeszcze niedawno można było spotkać kobiety noszące to imię, dziś jednak wybierają je tylko nieliczni rodzice, przez co Serafina powoli znika z listy popularnych imion w Polsce.
Według rejestru PESEL z 22 stycznia 2025 roku, imię Serafina noszą w Polsce zaledwie 253 kobiety. W 2024 roku otrzymały je cztery nowo narodzone dziewczynki, co jest wzrostem w porównaniu do dwóch dziewczynek w 2023 roku. Po 2018 roku przez kilka lat imię to nie było nadawane ani razu, co podkreśla jego wyjątkową rzadkość.
Imieniny Serafiny obchodzone są dwa razy w roku: 29 lipca oraz 8 września. Wśród możliwych zdrobnień można wyróżnić formy takie jak: Sera, Serka, Sercia, Fina, Sefka, Serafinka czy Finka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Imię o wyjątkowym znaczeniu
Imię Serafina wywodzi się z hebrajskiego słowa śārāf, które oznacza "płonący" lub "palący", oraz z łacińskiego seraphinus, tłumaczonego jako "ognisty" lub "płomienny". To żeńska forma imienia Serafin, wyróżniająca się szczególnym znaczeniem i dźwięcznym brzmieniem.
W Polsce imię Serafina pojawiło się w XIX wieku i było popularne głównie wśród arystokracji. Ceniono je za elegancję oraz głębokie znaczenie – kojarzyło się z osobą o silnym charakterze i pełną energii osobowością. Dziś jest rzadko nadawane, co sprawia, że stanowi ciekawy wybór dla tych rodziców, którzy szukają pięknego i oryginalnego imienia dla swojej pociechy.
Dlaczego tak rzadkie?
Mimo swojej wyjątkowości, Serafina jest dziś niemal zapomniana. Rodzice coraz częściej sięgają po bardziej nowoczesne, krótsze i łatwiejsze do wymówienia imiona, często wybierając te, które są popularne lub dobrze im się kojarzą. Często też decydują się na imiona, które nosili bliscy, np. dziadkowie, lub takie, które mają dla nich osobiste znaczenie.
Czytaj także: Polskie imię wymiera. W 2024 roku nadano je tylko 9 razy
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.