Pielęgnacja cery tłustej i łojotokowej
Osoby posiadające tłustą lub łojotokową skórę nie mają łatwego życia. Rozszerzone pory i nieestetyczne świecenie się twarzy, to tylko jedne z wielu „znaków rozpoznawczych” cery tłustej. Latem wydzielanie i tak już dużej ilości sebum zwiększa się, tym samym powodując o wiele bardziej wzmożoną pracę gruczołów łojowych. Pamiętajmy zatem o właściwej ochronie skóry przed słońcem i upałami.
24.08.2010 | aktual.: 25.08.2010 12:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Osoby posiadające tłustą lub łojotokową skórę nie mają łatwego życia. Rozszerzone pory i nieestetyczne świecenie się twarzy, to tylko jedne z wielu „znaków rozpoznawczych” cery tłustej. Latem wydzielanie i tak już dużej ilości sebum zwiększa się, tym samym powodując o wiele bardziej wzmożoną pracę gruczołów łojowych. Pamiętajmy zatem o właściwej ochronie skóry przed słońcem i upałami.
Promieniowanie słoneczne ma korzystny wpływ na skórę, ponieważ powoduje wytwarzanie witaminy D w organizmie człowieka. Naturalnie mowa tutaj o niewielkiej dawce promieni słonecznych – w nadmiarze wyrządzają one więcej szkód niż pożytku. Pomimo, że skóra tłusta i łojotokowa jest bardziej odporna na słońce niż skóra sucha (posiada grubszy płaszcz wodno-lipidowy), to ją również należy chronić poprzez stosowanie kremów z filtrami UV. Za sprawą wysokich temperatur panujących latem, u osób z tłustą cerą następuje zwiększenie wydzielania się sebum, pory jeszcze bardziej się rozszerzają, a gruczoły łojowe pracują na wysokich obrotach.
Wybór kosmetyków pielęgnacyjnych
Stan skóry tłustej w dużej mierze zależy od predyspozycji genetycznych danej osoby. Jednak systematyczna pielęgnacja i prowadzenie higienicznego trybu życia pozwalają łagodzić niekorzystne zmiany i zachować świeży i młody wygląd przez wiele lat.
― Preparaty kosmetyczne przeznaczone dla cer tłustych powinny ograniczać wydzielanie sebum, zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych, przywracać skórze odpowiednie pH, a także nadawać ładny koloryt oraz matowić przetłuszczające się i błyszczące partie. ― mówi Dorota Zywer, kosmetyczka. ― Do mycia twarzy zalecane są przede wszystkim produkty w postaci żelu lub pianek, które nie zawierają substancji o działaniu natłuszczającym. Również ważne jest stosowanie toników. Wybieramy te o działaniu odkażającym i ściągającym – często zawierają one składniki normalizujące pH skóry ― dodaje Dorota Zywer.
Kosmetyki do pielęgnacji skór tłustych i łojotokowych muszą wykazywać działanie ściągające, antyseptyczne, przeciwłojotokowe, absorbujące nadmiar łoju, regenerujące i matujące. W drogeriach, aptekach i gabinetach kosmetycznych mamy duży wybór toników, żeli, pianek, kremów matujących, maseczek ściągających i żelowych. W ich składzie znajdziemy m.in.:
- cynk – pomaga oczyścić skórę z łoju, przywraca jej naturalne pH, ściąga pory, wspomaga gojenie stanów zapalnych i przeciwdziała powstawaniu nowych zmian trądzikowych,
- miedź i siarka – regulują wydzielanie sebum,
- alantoina – działa przeciwzapalnie, łagodząco, kojąco i nawilżająco,
- bisabolol – składnik oleju rumiankowego łagodzący stany zapalne i podrażnienia skóry, wykazuje działanie antybakteryjne,
- triclosan – posiada właściwości antyseptyczne,
- glinka kaolinowa – przyciąga, absorbuje i wydala substancje toksyczne,
- alfa i beta-hydroksykwasy – złuszczają warstwę rogową naskórka.
- W okresie letnim zdecydowanie należy unikać stosowania preparatów na bazie alkoholu i kwasów gdyż mogą one prowadzić do podrażnienia skóry oraz pogrubienia jej warstwy rogowej. Nie należy również używać mydeł zasadowych ― dodaje Dorota Zywer.
POLECAMY: * 100 najbardziej klikalnych tematów w historii WP *Zalety i wady tłustej skóry
Tłusta i łojotokowa skóra nie ma wielu zalet. Nieestetycznie się błyszczy, ma szaro-żółty, ziemisty odcień, a na jej powierzchni widać gołym okiem rozszerzone pory, liczne zaskórniki i ropne wypryski. Dodatkowo na skrzydełkach nosa mogą pojawić się pajączki naczyń krwionośnych. Wszystko to sprzyja powstawaniu stanów zapalnych oraz powikłań trądzikowych.
Do zalet skór tłustych możemy zaliczyć:
- większą odporność na warunki atmosferyczne (wiatr, mróz, słońce),
- wolniejszy proces starzenia się i powstawania zmarszczek,
- dużą elastyczność i jędrność.
Jak ograniczyć łojotok?
W warunkach domowych należy stosować odpowiednie kosmetyki przeznaczone dla skór tłustych i łojotokowych. Po dokładnym umyciu twarzy – najlepiej trzy razy dziennie – należy zastosować tonik, który domknie pory, nawilży, przywróci skórze naturalne pH i przyniesie efekt matujący.
- Nie wolno przemywać skóry preparatami z alkoholem, ponieważ powoduje to działanie odwrotne od zamierzonego i cera zacznie się jeszcze bardziej przetłuszczać. Osoby z tłustą cerą powinny używać kremów bez tłuszczu, o lekkiej konsystencji i nawilżająco-matującym działaniu. Powstrzymują one pocenie się, a tym samym świecenie skóry ― mówi Dorota Zywer, kosmetyczka.
Oczyszczanie cery tłustej i łojotokowej
Oczyszczanie skóry jest niezwykle ważnym elementem w pielęgnacji cer tłustych i łojotokowych. Oprócz codziennej pielęgnacji należy raz w tygodniu stosować peelingi i maseczki oczyszczające – najlepiej zlecone przez doświadczoną kosmetyczkę po indywidualnej konsultacji. ― Wyciskanie zaskórników samemu jest niedopuszczalne, ponieważ może doprowadzić po powstania nieodwracalnych blizn oraz zmian skórnych.
Osoby z tłustą cerą przynajmniej raz w miesiącu powinny poddawać się zabiegowi oczyszczania w gabinecie kosmetycznym gdzie kosmetyczka fachowo dokona leczniczego oczyszczania skóry z zaskórników. Ponadto można równocześnie zastosować zabiegi o właściwościach regulujących wydzielanie łoju i hamujących procesy trądzikowe ― tłumaczy Dorota Zywer.
POLECAMY: * 100 najbardziej klikalnych tematów w historii WP *Pudry i podkłady – czy warto ich używać?
Ogólnie cera tłusta i łojotokowa „nie lubi” pudrów i podkładów. Jeżeli ich zastosowanie jest jednak koniecznie trzeba dobierać je bardzo starannie, zgodnie z przeznaczeniem – należy przy tym szczególnie dbać o higienę.
Podkłady dla skór tłustych powinny zawierać w swoim składzie cząsteczki pochłaniające nadmiar sebum. Dają one uczucie suchości i śmiało możemy je aplikować w miejscach najbardziej przetłuszczających się, czyli w strefie T (czoło, nos, broda)
. Do lepszego krycia zalecane są fluidy matujące, podkłady kompaktowe oraz fluidy kryjące o lekkiej konsystencji.
Pudry natomiast mają na celu przedłużenie trwałości makijażu. Osoby z przetłuszczającą się skórą powinny stosować wyłącznie pudry sypkie, które izolują skórę przed zanieczyszczeniami, a przez obecny w ich składzie talk nie zatykają porów, ponadto absorbują sebum, wygładzają skórę i matowią.
Profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych
Wszelkie zabiegi dla skór tłustych i łojotokowych wykonywane w gabinetach kosmetycznych mają na celu:
- dokładne oczyszczenie skóry z zaskórników,
- oczyszczenie porów z nadmiaru sebum,
- normalizacje pracy gruczołów łojowych,
- zapobieganie tworzeniu się zaskórników i stanów zapalnych,
- złagodzenie stanów zapalnych i podrażnień,
- zmniejszenie grubości warstwy rogowej i rozszerzonych porów,
- wygładzenie i nawodnienie naskórka,
- odświeżenie i rozświetlenie cery,
- pobudzenie mikrocyrkulacji i wydalenie toksyn,
- doenergetyzowanie i dotlenienie skóry.
― Do podstawowych zabiegów stosowanych w salonach kosmetycznych zaliczamy podstawowe oczyszczanie twarzy, mikrodermabrazję oraz mezoterapie bezigłową, która pozwala na zastosowanie i wprowadzenie ampułek leczniczych. Pamiętajmy jednak, że wszystkie zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym są konsultowane i dobierane indywidualnie dla każdego klienta ― podsumowuje Dorota Zywer, kosmetyczka.