Pielęgnacja ust – co zrobić, aby mieć gładkie, piękne usta?
Piękne usta to przede wszystkim zadbane usta! Nawet najlepsza szminka, w najmodniejszym kolorze nie będzie wyglądać dobrze na ustach popękanych i z łuszczącymi się skórkami. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby prawidłowo zatroszczyć się o delikatną skórę ust.
17.03.2023 15:02
Suche, popękane usta to częsta przypadłość, zwłaszcza po sezonie zimowy. Jeśli chcesz przywrócić im piękny wygląd, musisz zatroszczyć się o nawilżenie i ochronić usta przed utratą wody oraz innymi szkodliwymi czynnikami. To jednak nie wszystko!
Żeby naprawdę zadbać o usta potrzebna jest kilkuetapowa pielęgnacja, dzięki której będą one odpowiednio oczyszczone, dogłębnie nawilżone oraz natłuszczone, a gdy wychodzisz - chronione przez promieniowaniem UV.
1) Demakijaż i delikatne oczyszczanie skóry ust
Bez dokładnego oczyszczania nie zadbasz o usta. Zanim jednak wybierzesz odpowiednie kosmetyki do demakijażu i oczyszczania warto pamiętać o kilku faktach.
Skóra ust ma wyjątkowo cienką warstwę rogową, co powoduje, że jest ona słabiej chroniona przed utratą wody, a niewielka liczba gruczołów łojowych sprawia, że warstwa ochronna nie jest wystarczająca. Co to oznacza? Do demakijażu i oczyszczania wybieraj delikatne kosmetyki wzbogacone o składniki pielęgnujące usta, tak aby ochronić skórę przed ucieczką wody i jej dodatkowo nie podrażnić.
Do demakijażu świetnie sprawdzą się masła lub olejki do demakijażu. Skuteczna będzie również woda micelarna – wystarczy lekko zwilżyć wacik i przyłożyć na kilkanaście sekund do ust. Pamiętaj, nigdy nie trzyj mocno ust wacikiem! Resztki kosmetyków i zanieczyszczeń zmyj kosmetykami z użyciem wody, np. łagodną pianką oczyszczającą.
Rozpuszcza nawet wodoodporny makijaż! Jego delikatna, kremowo-maślana konsystencja w kontakcie z ciepłą skórą przemienia się w łatwy do rozprowadzenia na skórze olejek. Formuła z masłem shea i mango oraz olejem babassu koi i łagodzi podrażnienia oraz chroni przed utratą wilgotności z naskórka.
Dostępne na www.bielenda.com
2) Delikatne złuszczanie
Aby pozbyć się suchych skórek i pobudzić regenerację spierzchniętego naskórka sięgnij po peelingi stworzone z myślą o delikatnej skórze ust. Najlepiej wybierać formuły, które poza delikatnym ścierniwem zawierają składniki zmiękczające i wzmacniające barierę lipidową naskórka. Pamiętaj, nie stosuj peelingów, gdy twoje usta są popękane!
W wegańskiej formule znalazło się aż 98% składników pochodzenia naturalnego, wśród nich oleje: abisyński, babassu, z orzecha brazylijskiego i awokado, które wspomagają regenerację i wzmacniają naturalną barierę lipidową naskórka oraz nawilżająco-kojąca skrobia ryżowa, regenerująco- odżywcze masło shea, nawilżająco-łagodząca betaina i kojąca kalamina oraz glukoza, która nie tylko wpływa na smak produktu, ale także hamuje ucieczkę wody z naskórka. Dzięki temu peelingowi usta staną się gładkie i bardziej miękkie.
Dostępny na www.bielenda.com
3) Nawilżanie i natłuszczanie skóry ust
Na przygotowane do pielęgnacji usta trzeba nałożyć produkt, który dogłębnie zadba o ich kondycję. W tym celu stosuj balsamy i pomadki pielęgnacyjne z takimi składnikami jak gliceryna, kwas hialuronowy, masło shea, ale przede wszystkim bogate w witaminy E i A oleje roślinne – to one odżywią skórę, zapobiegną utracie wody z naskórka i stworzą barierę, która ochroni usta przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a przy tym przyspieszą gojenie się drobnych ranek i podrażnień.
Raz na jakiś czas zafunduj skórze ust również maseczkę! Możesz skorzystać z naturalnych maseczek dostępnych na rynku lub wykorzystać zasoby swojej kuchni – maseczka z miodu lub banana z odrobiną oliwy z oliwek sprawią, że skóra warg stanie się miękka i gładka.
To więcej niż balsam – to kosmetyki 3 w 1! Świetnie spełnia rolę nawilżającej i odżywiającej maski, balsamu pielęgnacyjnego, jak i błyszczyku. Ma wyjątkową konsystencję przypominającą jogurt, która pod wpływem ciepła skóry delikatnie się rozpływa - dokładnie pokrywając całą powierzchnię ust. W wegańskiej formule znalazły się odżywcze oleje: babassu, z pestek malin, z awokado, z oliwek, ze słodkich migdałów oraz kokosowy, a także regenerujące masło Shea i łagodząca podrażnienia kalamina.
Dostępny na www.bielenda.com
4) Pomadki ze składnikami odżywczymi
Kosmetyki kolorowe też mogą pełnić funkcję pielęgnacyjną. Wybieraj takie, które w swoim składzie mają oleje lub masła roślinne, albo są wzbogacone o witaminę E lub A.
Pamiętaj, aby mieć piękne usta, dbaj o nie codziennie!
- nie oblizuj ich, bo w ten sposób jeszcze bardziej je wysuszasz,
- nie pożyczaj swojej pomadki i nie używaj cudzych. Nie używaj również testerów pomadek w drogeriach,
- jeśli masz skłonność do alergii unikaj w składach składników o dużym potencjale alergicznym takich jak: mentol, kamfora, wosk pszczeli, ryzykowne są także olejki eteryczne.