Blisko ludziPierwsza powojenna Miss Polonia. Co słychać u Alicji Bobrowskiej?

Pierwsza powojenna Miss Polonia. Co słychać u Alicji Bobrowskiej?

Alicja Bobrowska była pierwszą powojenną Miss Polonia.
Alicja Bobrowska była pierwszą powojenną Miss Polonia.
Źródło zdjęć: © East News

29.01.2021 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Alicja Bobrowska miała 21 lat, gdy w 1957 roku otrzymała tytuł Miss Polonia. Uroczystość miała miejsce w Stoczni Gdańskiej, a główną nagrodą był rejs słynnym "Batorym" do Kopenhagi. Obecnie pierwsza powojenna miss mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie realizuje swoją artystyczną pasję.

85-letnia Alicja Bobrowska od blisko czterech dekad mieszka w Los Angeles. Pojechała tam jedynie odwiedzić znajomych, ale splot różnych okoliczności sprawił, że postanowiła zostać w USA na stałe. Szybko zbudowała tam swoje życie na nowo.

Niezwykłe losy Miss Polonia

Wyjazd za granicę Alicji Bobrowskiej zbiegł się z ogłoszeniem stanu wojennego w Polsce. Była Miss Polonia postanowiła nie wracać do kraju – była świeżo po rozwodzie z aktorem Stanisławem Zaczykiem, a jej syn Maciej był już samodzielny i miał własną rodzinę. Decydując się na stały pobyt w USA, musiała się przekwalifikować – w kraju skończyła krakowską szkołę teatralną.

"Postanowiłam zacząć tu życie od nowa. Ale początki były ciężkie. Najpierw poszłam do szkoły językowej, następnie zdobyłam uprawnienia pielęgniarskie" - powiedziała Bobrowska w rozmowie z jednym z portali.

Przez blisko 17 lat Alicja Bobrowska pracowała w ośrodku dializ, a także zajmowała się dziećmi z Polski, które przyjeżdżały do Kalifornii na operację serca. Poprzednio Bobrowska została zaproszona do Stanów Zjednoczonych w 1958 roku, aby reprezentowała Polskę w konkursie Miss Universe, lecz odrzucono jej wniosek o paszport.

Ostatecznie Bobrowska przekonała ówczesnego premiera, że wróci do kraju po konkursie i po kilku dniach otrzymała wymarzony paszport. Wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę – Miss Polonia zajęła 5. miejsce w konkursie, a uczestniczek było blisko 78. Dostała także wyróżnienie za najlepsze przemówienie.

Po powrocie do kraju szykowała się do ślubu. Skupiła się także na napisaniu pracy dyplomowej oraz przygotowaniach do debiutu na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. W Polsce o jej sukcesie w USA nikt nie mówił. Kiedy na świat przyszedł syn pary, aktorzy przenieśli się do Warszawy. Stanisław Zaczyk otrzymał etat w Teatrze Narodowym, a Bobrowska pracowała jako spikerka w Telewizji Polskiej.

Jednak los sprawił, że Bobrowska porzuciła karierę aktorską, rozwiodła się z mężem. Kiedy otrzymała zaproszenie w 1981 roku do Los Angeles, nie zastanawiała się długo nad decyzją. Od wielu lat dawna Miss Polonia przebywa na emeryturze i zajmuje się tworzeniem obrazów 3D. Trójwymiarowe instalacje artystyczne Bobrowskiej wystawiane są w amerykańskich galeriach sztuki.

"Jestem szczęśliwa, bo robię to, co kocham i co sprawia mi radość" - skwitowała w rozmowie z gazeta.pl.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (55)
Zobacz także