Blisko ludziPierwsza Przymiarka do dorosłości

Pierwsza Przymiarka do dorosłości

Pierwsza Przymiarka do dorosłości
Źródło zdjęć: © East News
11.09.2017 14:32, aktualizacja: 25.09.2017 10:54

Polska firma odzieżowa razem z Fundacją Innowacji Społecznych zaangażowała się w projekt aktywizacji zawodowej młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Program "Pierwsza Przymiarka" pomaga młodzieży przygotować się do życia na własny rachunek.

Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej powstała w 2007 r. po to, by budować i wdrażać skuteczne rozwiązania skierowane do dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Uczestniczyła w przekształcaniu systemu opieki nad dziećmi pozbawionymi pieczy rodzicielskiej, a dzisiaj prowadzi sześć kameralnych Domów dla Dzieci na terenie Pomorza. Jej model działalności oparty jest na tzw. ekonomii społecznej – tworzone są miejsca pracy, w których podopieczni mogą zdobyć niezbędne zawodowe doświadczenie. Tak działa kawiarnia "Kuźnia" oraz SoStay Hotel w Gdańsku. "Pierwsza Przymiarka" to kolejna tego typu inicjatywa fundacji wspierana przez LPP.

Sklepy LPP pierwszym miejscem pracy

- Każdy z nas pamięta początki pracy zawodowej, pierwsze potknięcia i towarzyszące temu zdziwienie, że coś wygląda inaczej, niż nam się wydawało. Dlatego w każdym naszym salonie objętym projektem wybrany został mentor zawodowy, który jest dodatkowym wsparciem dla uczestników. Wiemy, że tak zorganizowane środowisko do stawiania samodzielnych kroków w życiu zawodowym odgrywa dużą rolę – mówi Anna Miazga, koordynator ds. CSR w LPP.

Uczestnicy programu byli zatrudnieni na stanowisku sprzedawcy i odpowiadali m.in. za uzupełnianie towarów z magazynu, jego ekspozycję w salonie, porządkowanie odzieży z przymierzalni czy metkowanie. Pilotaż odbywał się w lipcu i sierpniu w 3 salonach Reserved w Gdańsku i w 1 w Gdyni. Z częścią uczestników współpraca jest kontynuowana także po wakacjach. Przed przystąpieniem do programu wszyscy chętni (a było ich więcej niż miejsc pracy) zostali przeszkoleni przez LPP z zakresu pisania CV, odbywania rozmowy rekrutacyjnej, poszukiwania ogłoszeń na rynku pracy, autoprezentacji i innych umiejętności przydatnych w rozpoczęciu kariery zawodowej.

Co dalej

Obecnie przygotowujemy się do organizacji spotkania podsumowującego pilotaż "Pierwszej Przymiarki", w którym wezmą udział zarówno uczestnicy, jak i mentorzy zawodowi oraz przedstawiciele LPP i fundacji. Spotkanie będzie nie tylko okazją do zweryfikowania osiągniętych efektów z założeniami projektu, ale też pozwoli na wymianę zdobytych doświadczeń pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi stronami. Anna Miazga podkreśla, że strategia CSR spółki zakłada wdrożenie programu "Pierwsza Przymiarka" w całej Polsce.

Plany na przyszłość

- Projekt Pierwsza Przymiarka stanowi dla nas znaczący krok w poszukiwaniu i budowaniu właściwych wzorców dla naszych podopiecznych. Pokazuje młodym realia rynku pracy i pomaga w pokonywaniu pierwszych wyzwań z tym związanych. Dla nas jako fundacji, bardzo ważne jest zainteresowanie programem zarówno ze strony wychowanków, jak i biznesu. O jego sukcesie świadczy choćby ilość zgłoszeń, jaką otrzymaliśmy na etapie rekrutacji od mieszkańców naszych domów. Było ich zdecydowanie więcej niż liczba miejsc w programie. Jesteśmy bardzo dumni z determinacji naszej młodzieży - pomimo trwających wakacji wstawali o poranku i dostosowywali swój rytm dnia do obowiązków zawodowych. Cieszy nas bardzo, że część z nich planuje połączyć dalszą pracę z nauką – mówi Marianna Sitek-Wróblewska, członek zarządu Fundacji Innowacji Społecznej.

Partnerem artykułu jest LPP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także