GwiazdyPierwsze córki: od Caroline Kennedy po Sashę i Mailę Obama

Pierwsze córki: od Caroline Kennedy po Sashę i Mailę Obama

Pierwsze córki: od Caroline Kennedy po Sashę i Mailę Obama
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Aleksandra Kisiel

Dorastanie w Białym Domu nie należy do najłatwiejszych. Młodzieńczy bunt pod okiem czujnych agentów Secret Service jest praktycznie niemożliwy. Koleżanki i koledzy nie mają szans na spontaniczne odwiedziny po szkole, bowiem zanim postawią krok w Executive Residence (prywatnych apartamentach pierwszej rodziny), muszą zostać dokładnie prześwietleni przez tajne służby. W ciągu ostatnich 60 lat przez Biały Dom przewinęło się sporo nastolatek. Jak wyglądało ich życie przy 1600 Pennsylvania Avenue?

Córka Johna F. Kennedy’ego i Jacqueline Bouvier Kennedy była jedną z najmłodszych dziewczynek mieszkających w Białym Domu. Miała zaledwie 3 lata, gdy jej ojciec objął fotel prezydencki. Jej dzieciństwo w prezydenckiej rezydencji upłynęło pod znakiem zabaw i przejażdżek na - kucyku - Macaroni. Neil Diamond, zainspirowany zdjęciami malutkiej pierwszej córki, napisał piosenkę „Sweet Caroline”. Jednak o swoich inspiracjach powiedział dopiero w dniu jej 50. urodzin.

Gdy w 1963 roku JFK został zastrzelony, Caroline i jej młodszy brat, John Jr., byli pod opieką niani, w domu babci ze strony matki. Gdy wieczorem dzieci prezydenta wróciły do Białego Domu, to właśnie niania powiedziała im o śmierci ojca. Dwa tygodnie później Jackie wraz z dziećmi wyprowadziła się do domu w Georgetown, a rok później – do Nowego Jorku. Od 1999 roku Caroline jest jedynym żyjącym dzieckiem Jackie i JFK. Jej brat zginął w wypadku lotniczym w 1999 roku.

Politycznie Caroline jest związana z Partią Demokratyczną. Podaczas wyborów w 2008 roku udzieliła poparcia Barackowi Obamie, a gdy Hilary Clinton została Sekretarzem Stanu, Kennedy rozważała zajęcie jej miejsca jako senator stanu Nowy Jork. Ostatecznie jednak nie zdecydowała się na senacką karierę. Od 2013 roku jest ambasadorem USA w Japonii. Nominował ją prezydent Barack Obama.

1 / 6

Lynda Bird Johnson Robb i Luci Baines Johnson Turpin

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Sasha i Malia Obamówny nie są pierwszym siostrzanym duetem, który zamieszkał w Białym Domu. Lynda i Luci, córki Lyndona Johnsona miały 19 i 16 lat, gdy ich ojciec objął urząd. Lynda jest najstarszym żyjącym dzieckiem prezydenta USA. Choć w Białym Domu spędziła niewiele czasu, to tutaj, w 1967 roku, odbył się jej ślub z kapitanem Marines, Charlsem Robbem. Ślub Luci odbył się rok wcześniej i był transmitowany przez amerykańską telewizję oraz relacjonowany w magazynie Life. Szacuje się, że telewizyjną transmisję obejrzało aż 55 milionów widzów, jednak to nie przyniosło szczęścia młodej parze. Luci Johnson i Patrick Nugent rozwiedli się w 1979 roku.

2 / 6

Tricia Nixon Cox i Julie Nixon Eisenhower

Obraz
© AFP

Córki prezydenta Nixona nie mieszkały długo w Białym Domu. Miały odpowiednio 23 i 21 lat, gdy ich ojciec objął urząd, a pod koniec lat sześćdziesiątych kobiety w tym wieku najczęściej były już żonami i zakładały własne rodziny. Dokładnie tak stało się w 1971 roku, gdy Tricia wyszła za mąż za Edwarda Coxa. Bajkowy ślub został zorganizowany w Ogrodzie Różanym w Białym Domu, 12 czerwca 1971 roku.

Julie i Tricia przez lata nie miały ze sobą kontaktu. Nie zgadzały się co do sposobu wykorzystania 19 milionów dolarów przeznaczonych na rzecz prezydenckiej biblioteki im. Richarda Nixona. Dopiero w 2002 roku doszło do porozumienia między siostrami a Bebe Rebozo, przyjaciółką Nixona, która miała odpowiadać za prowadzenie instytucji. Fundusze zostały odblokowane i biblioteka mogła funkcjonować bez przeszkód.

3 / 6

Patti Davis

Obraz
© Materiały prasowe

Córka Ronalda Reagana i jego drugiej żony, Nancy, nigdy nie mieszkała w Białym Domu. Miała 29 lat, gdy jej ojciec objął urząd, a mimo to udało jej się zapisać w historii jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych „pierwszych córek”. Davis przybrała panieńskie nazwisko matki, gdy zaczynała karierę jako pisarka. W 1994 roku pojawiła się w rozbieranej sesji dla „Playboya”, a jedno z jej zdjęć trafiło również na okładkę pisma.

4 / 6

Chelsea Clinton

Obraz
© White House

Jedyna córka Billa i Hillary Clinton wychowała się w rządowych posiadłościach. Przyszła na świat, gdy jej ojciec był senatorem Arkansas. Następnie wraz z rodzicami przeprowadziła się do Białego Domu po zwycięstwie Billa Clintona w wyborach w 1992 roku. Rodzicom Chelsea bardzo zależało, aby chronić ją przed nadmierną obecnością w mediach. Wspierała ich Margaret Truman, córka prezydenta Harry'ego Trumana, która napisała list otwarty do "New York Times", prosząc, by uszanowano prawo do prywatności nastolatki.
Po skończeniu prywatnej szkoły Sidewell Friends, zaczęła studia na Stanford University, a potem wyruszyła na podbój Oxfordu. Dziś Chelsea jest prominentną działaczką w Clinton Foundation i jest jedną z kluczowych osób w sztabie wyborczym swojej matki.

5 / 6

Barbara Pierce Bush i Jenna Bush

Obraz
© Materiały prasowe

Bliźniaczki dwujajowe, Barbara i Jenna, przeszły do historii ze względu na swoją imprezową naturę i nie do końca legalne wyczyny. Jako 19-latki, w 2001 roku dziewczyny zostały przyłapane na piciu alkoholu (co w USA jest legalne od 21 roku życia). Nie dość, że złamały prawo, to jeszcze posługiwały się dokumentami należącymi do starszych znajomych. Po wydarzeniach dziewczyny musiały ostro tłumaczyć się rodzicom, gdy spędzały z nimi niezbyt przyjemny weekend w Camp David.

6 / 6

Malia i Sasha Obama

Obraz
© Getty Images

Dziewczynki miały 11 i 9 lat, gdy ich ojciec jako pierwszy Afroamerykanin został wybrany na prezydenta USA. Malia i Sasha od początku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mediów. W 2014 roku siostry pojawiły się na liście 25 najbardziej wpływowych nastolatek magazynu „Time”. Malia w tym roku ukończyła prestiżową Sidewell Friends School, a jej młodsza siostra będzie kontynuować tam naukę po zakończeniu kadencji ojca. Malia jesienią 2017 roku rozpocznie edukację na Harvardzie, szkole, którą ukończyli jej rodzice. Jednak najpierw zrobi sobie roczną przerwę. Tzw. „gap year” wykorzysta aby podróżować i pracować.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)