Pies chodzi za tobą krok w krok? "To nie jest przejaw miłości"
W łazience, w korytarzu, w kuchni i salonie. Pies chodzi za tobą krok w krok i nie wyobraża sobie, żeby spuścić cię z oka choćby na moment? Aleksandra Chrapkowska, trenerka psów i dyplomowana behawiorystka, tłumaczy, co naprawdę za tym stoi.
Choć bardzo byśmy chcieli, nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć to, co pies próbuje nam przekazać. Dlatego warto posłuchać, co mają do powiedzenia specjaliści. Aleksandra Chrapkowska, trenerka psów i dyplomowana behawiorystka, która specjalizuję się w problemach związanych z psim lękiem, opublikowała na TikToku ważne nagranie. Wyjaśnia w nim, z czego bierze się bardzo popularne zachowanie psów.
Chodzi o to, że niektóre zwierzaki chodzą dosłownie krok w krok za swoim opiekunem, nie odstępując go nawet na chwilę. Niektóre osoby uważają to za urocze, inne za irytujące. W rzeczywistości to przejaw bardzo konkretnego problemu i wcale nie stanowi to dowodu na to, że pies nas kocha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogryzienia przez psy. Tymi gestami bezwiednie je prowokujesz
- Pies wszędzie za tobą chodzi? To nie jest przejaw miłości, w każdym razie nie przejaw miłości typu "kocham cię tak bardzo, że czuję się przy tobie szczęśliwy", tylko bardziej "boję się i tylko ty dajesz odrobinę bezpieczeństwa". To klasyczny objaw uogólnionego lęku, ale także jeden z głównych sygnałów problemów związanych z separacją - opowiada ekspertka od psiego zachowania.
Objawy lęku separacyjnego
Lęk separacyjny u psów może manifestować się na wiele sposobów. Psy zaczynają szczekać, wyć, niszczyć meble czy załatwiać potrzeby fizjologiczne w domu. Często utrata apetytu czy nadmierne drapanie drzwi jest wskazówką, że zwierzę nie radzi sobie z nieobecnością właściciela. Specjaliści od psiej psychologii podkreślają konieczność obserwowania tych objawów, aby wcześnie zareagować na problem.
Warto wiedzieć, że niektóre rasy psów wykazują większą skłonność do przeżywania lęku separacyjnego. Wśród nich są na przykład chihuahua, jamniki, beagle czy border collie, które należą do ras wyjątkowo wrażliwych. Te psy nie znoszą samotności i potrzebują dużo uwagi oraz aktywności fizycznej, co pozwala im zaspokoić naturalne instynkty. Lęku separacyjnego nie wolno bagatelizować, bo może on doprowadzić do fizycznych objawów, w tym na przykład problemów kardiologicznych.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.