Pies zachowuje się w ten sposób? Cierpi z powodu bólu
Psy, podobnie jak my, mogą cierpieć z powodu migren czy napięciowych bólów głowy – choć nie powiedzą nam tego wprost. Na szczęście w sieci pojawił się filmik, który rzuca nowe światło na to, jak rozpoznać ten często bagatelizowany problem.
Choć brzmi to nieco niecodziennie, psy – tak jak ludzie – mają układ nerwowy, który może reagować bólem na bodźce zewnętrzne, stres, urazy czy choroby. Ból głowy u psa nie zawsze objawia się jednoznacznie. Na szczęście behawiorystka, która zdobyła tysiące wyświetleń na TikToku prowadząc profil "zlotypsiak", tłumaczy, jak zauważyć, że coś jest nie tak.
Jak rozpoznać, że psa boli głowa?
Według ekspertki, jednym z pierwszych objawów, który powinien zaniepokoić właściciela, jest unikanie dotyku – szczególnie w okolicach głowy. Pies, który zazwyczaj chętnie się przytula i pozwala głaskać, nagle staje się wycofany, może nawet delikatnie odsuwać się lub reagować nerwowo na kontakt fizyczny. Kolejny niepokojący objaw to mrużenie oczu – pies może je częściowo zamykać, jakby raziło go światło.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Często towarzyszy temu chowanie się w ciemnych miejscach: pod stołem, za kanapą, w łazience. Zwierzę wyraźnie unika jasnych przestrzeni, jakby światło sprawiało mu dyskomfort. Warto także zwrócić uwagę, jeśli pies nagle traci apetyt, nie chce się bawić, jest apatyczny, trzyma głowę nisko lub... zaczyna się nadmiernie lizać. Lizanie bez wyraźnego powodu może być formą samouspokojenia i próbą radzenia sobie z bólem.
Czytaj także: Tak widzą psy. Naukowcy nie mają wątpliwości
Co zrobić, gdy pies zachowuje się dziwnie?
Najważniejsze to nie panikować, ale też nie ignorować sytuacji. Jeśli zauważysz, że Twój pies zachowuje się inaczej niż zwykle – izoluje się, jest osowiały, unika dotyku czy światła – zapewnij mu ciszę, spokój i ciemne miejsce, gdzie będzie mógł odpocząć. Nie zmuszaj go do aktywności ani nie próbuj na siłę bawić się z nim czy karmić.
Następnie jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem. Tylko specjalista będzie w stanie ocenić, czy objawy rzeczywiście świadczą o bólu głowy, czy może są symptomem innego problemu.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl