Pies od razu wie, gdy kłamiesz. Eksperci to potwierdzają
Badacze z Austrii mają złe wieści dla każdego, kto świadomie nie dotrzymuje swojemu pupilowi słowa. Według ekspertów psy posiadają umiejętność wyłapywania kłamstw. Teoria została poparta faktami.
26.07.2023 | aktual.: 26.07.2023 21:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według naukowców obiecywanie czworonożnemu przyjacielowi spaceru czy przekąski z pewną świadomością, że słowa nie dotrzymamy, jest poważnym błędem. Badania pokazują, że psy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że są robione w balona.
Nie mają wątpliwości. Przeprowadzili eksperyment
Do tych zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Austrii. Wyniki przeprowadzonych badań przedstawili w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society". Specjaliści porównali psie zachowania do reakcji kotów, różnych gatunków małp naczelnych, a także dzieci. Z tego zbioru największe zaufanie do człowieka mają właśnie psy. Nie oznacza to jednak, że jest ono w pełni bezgraniczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy zainteresowani tematem zaufania czworonogów do właścicieli, przebadali 260 psiaków. Eksperyment mający na celu wykazać czy zwierzęta mogą być "wykrywaczami kłamstw" polegał na analizie interakcji psów i ludzi. Przed uczestnikami były stawiane dwa nieprzezroczyste pojemniki - jeden z karmą, drugi pusty. Najpierw człowiek miał za zadanie pokazanie psu naczynia z jedzeniem, poprzez jego dotknięcie i powiedzenie: Patrz, jakie dobre. To sprawiało, że pomiędzy zwierzęciem a osobą wytwarzała się nić zaufania.
W następnej części badania karmę przesypywano do drugiego pojemnika pod obecność na sali psa. Doświadczenie miało dwie ścieżki przebiegu - w pierwszej człowiek wiedział, że karma została przesypana, w drugiej - nie. W każdym z tych przypadków miał za zadanie, świadomie lub nie, mówić do psa, że karma wciąż znajduje się w pierwotnym pojemniku.
Wyniki zaskakują. Wykryją, gdy świadomie kłamiesz
Eksperyment wykazał, że w przypadku, gdy człowiek przekonywał psa o obecności karmy w pierwotnym pojemniku, a posiadał świadomość, że kłamie, czworonóg stawał się wobec niego nieufny.
Przy drugim scenariuszu, jeśli człowiek wmawiał psu kłamstwo nieświadomie, zwierzęta mniej ufały własnym oczom, niż osobie, która wskazywała puste pudełko.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl