Pigułka na trądzik
Trądzik, przetłuszczające się włosy – na te dolegliwości może pomóc pigułka hormonalna. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli złagodzi ona objawy, nie możemy rezygnować z wizyty u dermatologa, który zbada przyczyny powstania choroby. Dopiero specjalista może dobrać odpowiednią kurację.
31.08.2010 | aktual.: 01.09.2010 10:56
Trądzik, przetłuszczające się włosy – na te dolegliwości może pomóc pigułka hormonalna. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli złagodzi ona objawy, nie możemy rezygnować z wizyty u dermatologa, który zbada przyczyny powstania choroby. Dopiero specjalista może dobrać odpowiednią kurację. Trądzik androgenny powoduje nadmiar hormonów odkrytych początkowo u mężczyzn.
Ich działanie polega na nadawaniu cech męskich - obfite owłosienie na całym ciele, łysienie na głowie, czy gruby głos. Do androgennych hormonów należą testosteron, dehydroepiandrosteron, androstenediol.
I wszystko jest na swoim miejscu, kiedy występują one w większej ilości u mężczyzn. Problem pojawia się wtedy, kiedy ich nadmiar mają kobiety. Zbyt dużo dehydroepiandrosteronu nadnerczy lub testosteronu z komórek wnękowych jajników powoduje nadmierne owłosienie nóg, rąk i twarzy, łojotok i poważne zmiany trądzikowe.
Antykoncepcja na cerę
Jeszcze kilka lat temu pigułki hormonalne mogły wręcz powodować pojawienie się trądziku, łojotoku i nadmiernego owłosienia. A to wszystko za sprawą progestagenów. Dzisiaj są one już pozbawione niepożądanego działania androgennego (męskiego). Mało tego, działają antyandrogennie, zmniejszają bowiem produkcję androgenów - męskich hormonów płciowych, odpowiedzialnych za przetłuszczanie się włosów i trądzik. Korzystnie wpływają na cerę i wygląd włosów.
Lekarz ginekolog widząc, że kobieta ma mocne owłosienie, np. wąsiki, może zapisać Diane – 35, która zawiera cyproteron, pochodną progesteronu o działaniu antyandrogennym oraz etynyloestradiol o działaniu antykoncepcyjnym. Po pierwsze wcześniej jednak powinien zlecić badania hormonalne, które wykażą poziom androgenów, a po drugie warto wiedzieć, że ta pigułka ma też efekty uboczne.
Bezpieczniejsza jest ta nowszej generacji - Jeanine, która również pozytywnie wpływa na stan skóry i włosów. Efekt ten jest wynikiem działania zarówno składnika estrogennego jak i progestagenu o właściwościach antyandrogennych, ale nie ma niepożądanych skutków.
Z wizytą u dermatologa
Nie ma wątpliwości, że trądzik trzeba leczyć. Powoduje on bowiem poważne kompleksy i zahamowania. Choroba może mieć bardzo różne przyczyny, dlatego na każdego pacjenta może działać inny lek i to co będzie pomagało jednemu, wcale nie musi skutkować u innych. Odpowiednia kuracja musi zostać poprzedzona badaniami.
- Trądzik jest chorobą skóry i dlatego zawsze należy jego leczenie skonsultować z dermatologiem, który dotrze do przyczyn, zleci badania hormonalne, czy też posiew ze zmian trądzikowych. Terapia antykoncepcyjna czasami może pomóc, ale częściej jedynie leczy objawy, a nie przyczynę choroby i tylko u niektórych kobiet. Dlatego nie można jej traktować jako jednej metody leczenia zmian skórnych, bo jej celem jest przede wszystkim kontrola płodności – mówi dr Tomasz Olejniczak, straszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.