Piłka gimnastyczna. Rodzaje piłek i zalety ćwiczeń z piłką fitness
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to świetna alternatywa dla osób, które nie mają czasu albo ochoty na wyjście do siłowni. Piłkę gimnastyczną można wykorzystywać do wielu ćwiczeń, które wzmacniają i rozluźniają mięśnie, a także rehabilitują narząd ruchu. Jaką piłkę do ćwiczeń wybrać? Jak ćwiczyć na piłce gimnastycznej?
Co to jest piłka gimnastyczna?
Piłka gimnastyczna, czyli fit ball lub swiss ball, to dzieło szwajcarskich fizjoterapeutów, którzy wprowadzili ją do swoich terapii w latach 60. ubiegłego stulecia. Popularność piłki gimnastycznej w rehabilitacji i fizjoterapii szybko przełożyła się na ćwiczenia w siłowniach, klubach fitnessu, a także w domu. Piłka gimnastyczna to nadmuchiwana, elastyczna i funkcjonalna piłka, która może służyć zarówno do ćwiczeń, jak i do relaksu. Jedną z bardziej cenionych zalet piłki gimanstycznej jest to, że umożliwia wykonanie nieograniczonej liczby ćwiczeń wzmacniających mięśnie.
Piłki do ćwiczeń - rodzaje
Piłki gimnastyczne różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na ich rozmiar. Rozmiar piłki dobiera się do wzrostu osoby, która ma ją użytkować. Rozmiar to jednak nie jedyne kryterium, które wpływa na rodzaje piłek do ćwiczeń. Najczęściej stosowane piłki gimnastyczne to m.in.:
- Klasyczna piłka gimnastyczna - taka piłka wykonana jest z gumy PCV. Jest okrągła i dostępna w wielu rozmiarach i kolorach. To uniwersalna piłka, która nadaje się zarówno do ćwiczeń fitness, jak i do rehabilitacji.
- Piłka gimnastyczna z pianki ABS - podobna jest do piłki klasycznej, ale wykonana jest elastycznej pianki. Piłka z tworzywa ABS jest także bardziej wytrzymała i bezpieczniejsza w użyciu, ponieważ nie pęka. Jej przebicie powoduje powolne uchodzenie powietrza.
- Piłka gimnastyczna z wypustkami - wypustki w piłce gimnastycznej mają za zadanie masować ciało. Taki rodzaj piłki stosuje się w pilatesie lub ćwiczeniach relaksacyjnych.
- Piłka gimnastyczna “fasolka” - wyróżnia ją podłużny kształt. Wykorzystuje się ją głównie w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.
- *Piłka gimnastyczna mini *- wykorzystuje się ją w ćwiczeniach ogólnorozwojowych i rehabilitacyjnych. Podkłada się ją zazwyczaj pod ręce lub kolana w trakcie ćwiczeń.
Piłka do ćwiczeń - czym kierować się przy zakupie piłki
Aby wybrać piłkę do ćwiczeń, która będzie odpowiadać naszym potrzebom i możliwościom, trzeba się skupić na kilku podstawowych kwestiach:
- Rozmiar piłki do ćwiczeń - to najważniejsze kryterium. Piłki mają średnicę od 45 do 85 cm i należy je dobierać do swojego wzrostu.
- Maksymalne obciążenie piłki do ćwiczeń - standardowo maksymalne obciążenie wynosi ok. 200 kg. Przy wyborze piłki warto zdecydować się na tę, która tę wartość ma najwyższą. To zapewni zakup piłki o wysokiej jakości.
- Atesty i certyfikaty piłki do ćwiczeń - w trosce o bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, należy zwracać uwagę, czy piłka spełnia normy jakości. Warto sprawdzić, czy na opakowaniu znajdują się oznaczenia CE lub GS.
- Cena piłki do ćwiczeń - ceny dobrych piłek gimnastycznych zaczynają się od 20-30 złotych.
Ćwiczenia na piłce - zalety
Piłka gimnastyczna umożliwia wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, przez co jest polecana dzieciom, dorosłym, sportowcom, a także kobietom w ciąży. Do zalet ćwiczeń z piłką zalicza się rozciąganie mięśni pleców, brzucha i dna miednicy. Piłka umożliwia trenowanie prawidłowego oddychania, koordynacji ruchowej, równowagi oraz siły. Ćwiczenia na piłce gwarantują aktywny wypoczynek i relaks.