Pisarka Maja Wolny poleciała do Rosji. Tak ją potraktowali

Pisarka Maja Wolny poleciała do Rosji. Tak ją potraktowali

Maja Wolny opowiedziała o swojej podróży do Rosji
Maja Wolny opowiedziała o swojej podróży do Rosji
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Facebook
24.11.2022 20:06, aktualizacja: 24.11.2022 21:35

Pisarka Maja Wolny pod koniec października wybrała się do Rosji, by zebrać materiał do nowej książki. Niedawno opowiedziała, co dzieje się w tym kraju po ataku na Ukrainę. "Dziś lepiej nie przyznawać się w Rosji do polskiego paszportu" - podkreśliła.

Maja Wolny jest pisarką, która kilkukrotnie odwiedzała Rosję. Teraz wybrała się tam po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie, tuż po tym, jak Władimir Putin ogłosił wojskową mobilizację. Kobieta zdecydowała się na podróż, żeby zebrać materiał do swojej kolejnej książki pt. "Pociąg do imperium".

"Dziś lepiej nie przyznawać się w Rosji do polskiego paszportu"

Pisarka opowiedziała w rozmowie z Onetem, jak traktowali ją Rosjanie. Wolny podkreśliła, że podczas poprzednich podróży miała doświadczenie dobrych spotkań z mieszkańcami Rosji. Tak było szczególnie na północy kraju, ponieważ pamięć o zesłańcach na Syberię, którzy robili wiele dobrego dla lokalnych społeczności, była tam wciąż żywa.

"Niestety to się radykalnie zmieniło. Nie chcę demonizować, mówiąc, że wszyscy Rosjanie są podli i przewrotni, bo nadal mam dobre kontakty z osobami, które nie widzą we mnie natowskiego szpiega. Prawda jest jednak taka, że dziś lepiej nie przyznawać się w Rosji do polskiego paszportu" - stwierdziła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Dramatyczna sytuacja Rosji". Amerykanie potwierdzają

Ponieważ mąż pisarki jest Belgiem, ona sama ma podwójne obywatelstwo i belgijski paszport. Za każdym razem mówiła więc, że pochodzi z Belgii. "Kilka razy przyznałam się, że jestem z Polski i później tego gorzko żałowałam" - wyznała w rozmowie z Onetem.

"W propagandzie rosyjskiej Polska jest przedstawiana jako kraj wrogi, zdradziecki, w którym panuje wielka nienawiść do Rosjan. Gdy przyznawałam się, że jestem Polką, słyszałam docinki, nieprzyjemne komentarze, a nawet złośliwe pogróżki. Rosjanie powtarzali wtedy, że zamarzniemy zimą, że jesteśmy głupi, że stoimy po niewłaściwej stronie i że zdradzamy brać słowiańską. Złorzeczyli, że zabraknie nam węgla i cukru. »My was wyzwoliliśmy, a wy spółkujecie z nazistami« — takie komentarze też słyszałam" - relacjonowała Wolny.

Innym razem jej współpasażerowie z pociągu "donieśli" na nią do konduktorki, a ta postanowiła ukarać ją mandatem z absurdalnego powodu.

Odpierała kłamstwa o Polsce. Patrzono na nią jak na "szpiega NATO"

Wolny opowiedziała też o propagandzie, jaką stosują rosyjskie władze w mediach. "Polsce może nie poświęca się osobnego czasu antenowego, ale to też zabieg propagandowy, polegający na umniejszaniu naszego kraju" - powiedziała.

Pisarka podkreśliła też, że słyszała wiele na temat rzekomych imperialistycznych ambicji Polski w stosunku do Ukrainy i nieraz pytano ją o to, jak daleko nasz kraj zamierza przesunąć wschodnią granicę. Zaprzeczała zarzutom, jednak na niewiele się to zdało. "Patrzono na mnie jako na słabo poinformowaną albo jak na szpiega NATO" - czytamy.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także