GotowaniePrzepisyPlastik. Nie taki straszny, jak go malują

Plastik. Nie taki straszny, jak go malują

Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Paulina Kurowska-Ciupka
22.03.2022 11:00

Plastik wszedł do masowej produkcji w latach 50. XX w. Tylko do 2017 r. wyprodukowano go ponad 9 mld ton, z czego jedynie 9 proc. poddano recyklingowi (1). Jak widzicie, w tym temacie jest bardzo wiele do zrobienia. Na szczęście duże koncerny także zdają sobie z tego sprawę i coraz bardziej świadomie podchodzą do produkcji opakowań swoich produktów, stawiając na rPET, czyli korzystając z butelek "z drugiego obiegu" i ograniczając przy tym produkcję nowego plastiku.

Recykling – prosta rzecz, o którą w praktyce trudno

Plastik ma bardzo zły PR. Nic dziwnego. Widoczny jest na wysypiskach, w morzach i oceanach, negatywnie wpływając na środowisko zwierząt i nas, ludzi...

Z foliowej reklamówki korzystamy 20 minut, a na wysypiskach będzie zalegać… nawet 400 lat! Skoro plastik jest tak długowieczny, dlaczego traktujemy go jako jednorazowy surowiec? Do recyklingu trafia zaledwie 30 proc. produkowanych w Europie tworzyw sztucznych. To bardzo mało, szczególnie patrząc na liczby, z których wynika, że jeden mieszkaniec Europy rocznie wyrzuca 30 kg plastikowych odpadów (2). A naprawdę niewiele trzeba, by ten cenny surowiec ponownie trafił do obiegu.

© Adobe Stock

Plastik plastikowi nierówny

Poza racjonalnym korzystaniem z opakowań jednorazowych, wybieraniem ubrań z naturalnych tkanin, szansą na zmianę jest m.in. tworzywo PET.

Tworzywo PET, czyli politereftalan etylenu to rodzaj plastiku, któremu można nadać drugie życie przekształcając go w rPET – plastik pozyskany z recyklingu i nadający się do ponownego przetworzenia.

Dzięki takiemu rozwiązaniu raz wyprodukowany plastik nie musi trafić na stertę śmieci, ale znowu do użycia. Można go przetwarzać nawet ośmiokrotnie. Jego produkcja także jest bardziej przyjazna dla środowiska. Wytworzenie jednej tony surowca z recyklingu pozwala zaoszczędzić pięć baryłek ropy naftowej oraz zredukować zużycie energii o prawie 90 proc. w porównaniu z produkcją nowego surowca. Do atmosfery trafia przy tym o 1,6 ton CO2 mniej (3).

© Adobe Stock

Jak wygląda produkcja rPET?

W sortowniach śmieci butelki PET poddawane są sprasowaniu i w formie beli transportowane są do zakładów przetwórstwa. Tam ponownie są myte, selekcjonowane i sortowane kolorami. Następnie tnie się je na płatki. Tak posiekany PET po umyciu i odwirowaniu trafia do firm recyklingowych. Tam podgrzewa się go do wysokich temperatur, a wytworzoną w ten sposób masę rozdrabnia się na tzw. pelet. Ten z kolei przekształca się we włókno poliestrowe, z którego wytwarza się kolejne produkty, w tym zupełnie nowe opakowania rPET.

W tym długim procesie wiele zależy od nas. To od tego, czy odpowiednio segregujemy śmieci i czy wrzucamy plastikowe opakowania PET do żółtych koszy zależy, czy trafią one do recyklingu.

© Adobe Stock

rPET to przyszłość

Mimo powszechnej świadomości o tym, jak plastik wpływa na planetę, nie sposób zrezygnować z jego produkcji. Jest tani, wytrzymały i lekki i gwarantuje bezpieczeństwo żywności w nim przechowywanej. Całkowite zastąpienie go papierem czy szkłem jest po prostu niemożliwe. Dlatego właśnie kluczowe dla ochrony planety jest odpowiedzialne korzystanie z tego surowca, m.in. poprzez utrzymywanie go w obiegu i nadawanie mu drugiego życia poprzez recykling. Dlatego duże koncerny już stawiają na opakowania wykonane z rPET.

Dla przykładu Żywiec Zdrój jest producentem wód, który stara się zamykać obieg wykorzystywanego plastiku.

Co to oznacza w praktyce? Firma oddając do recyklingu taką samą ilość plastiku jaką wpuszcza w rynek, sprawia, że ten wartościowy surowiec jest stosowany do produkcji kolejnych opakowań. Z odzyskanych butelek PET tworzy nowe, poręczne, jednolitrowe butelki do wody. Dzięki wykorzystaniu surowca rPET firma eliminuje produkcję nowego plastiku i znacząco ogranicza emisję CO2 – ślad węglowy w całym cyklu życia produktu rPET jest o 45 proc. niższy (4) niż w przypadku produktu powstałego z plastiku PET.

- Woda w butelce 1-litrowej z rPET-u to produkt dla konsumentów dbających o regularne nawodnienie organizmu i jednocześnie o naturę. Bardzo zależało nam na tym, aby to przyjazne środowisku rozwiązanie udostępnić jak najszerszemu gronu naszych konsumentów. Wynika to ze zobowiązania firmy, które stawia nas zawsze PO STRONIE NATURY. Czerpiąc z niej to co najlepsze, czyli krystalicznie czystą wodę, winni jej jesteśmy pełne zaangażowanie w jej ochronę – mówi Klaudia Krawczyk, Starszy Kierownik Marki, Żywiec Zdrój

Co to wszystko dla nas znaczy? Nawet jeśli w trosce o planetę chcemy ograniczyć używanie plastikowych opakowań do minimum, po plastik rPET możemy sięgać z czystym sumieniem. W końcu powstał z już raz użytego tworzywa i dalej będzie przetwarzany, by mógł służyć jak najdłużej, nie jednorazowo.

--------

Żródła:

(1) https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C415060%2Cna-swiecie-powstalo-juz-ponad-91-mld-ton-plastiku-wiekszosc-trafila-na-smietniki.html i https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/9-plastiku-poddawane-jest-recyklingowi/, (2) https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/jak-europa-radzi-sobie-z-odpadami-z-tworzyw-sztucznych-6156.html, (3) https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/PET-z-recyklingu-zastapi-surowiec-pierwotny-3983.html, (4) https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/butelka-w-100-proc-z-rPET-7057.html.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także