FitnessPlastry, które leczą ból i stan zapalny

Plastry, które leczą ból i stan zapalny

Odpowiednio naklejony, dobrze dobrany rodzaj plastra, może działać przeciwbólowo. Taśmy używane do kinesiotapingu nie są nasączone żadną substancją leczniczą, są wodoodporne. Są idealne dla kobiet w ciąży, którym dokuczają bóle kręgosłupa.

11.02.2014 | aktual.: 11.02.2014 13:58

Odpowiednio naklejony, dobrze dobrany rodzaj plastra, może działać przeciwbólowo. Taśmy używane do kinesiotapingu nie są nasączone żadną substancją leczniczą, są wodoodporne. Są idealne dla kobiet w ciąży, którym dokuczają bóle kręgosłupa.

Kinesiotaping, bo taką nazwę nosi wspomniany zabieg, to terapeutyczna metoda „plastrowania dynamicznego”, czyli oklejania ciała w szczególnie narażonych na ból miejscach specjalnym, elastycznym materiałem.

Jego wynalazcą jest Japończyk, dr Kenzo Kase, który pod koniec lat 70. wprowadził technologię wytwarzania niezwykle rozciągliwej taśmy. Po przeprawie z biurem patentowym, gotowy produkt zaczął być znany pod nazwą Kinesio Tex Gold. Oczywiście nie tylko na elastyczności polega fenomen tego materiału. Po pierwsze, plastry nie krępują ruchów, sporządzone z bawełny i odrobiny akrylowego kleju, grubością i strukturą przypominają ludzką skórę. Dzięki falowemu tkaniu powierzchni, przepuszczają również powietrze.

Przez pierwsze lata ich zastosowanie było ściśle medyczne. Używane przez japońskich ortopedów i chirurgów, miały za zadanie rozluźniać nadwyrężone partie mięśni oraz pomóc w rehabilitacji dotkniętych kontuzją, mniej aktywnych ruchowo obszarów ciała. Zwolennicy tej metody twierdzą, że falowy wzór na plastrze wydatnie przyczynia się do zmniejszenia obrzęku skóry oraz stanów zapalnych, poprawiając krążenie. Odpowiednie naklejenie plastra Kinesio, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma mieć również wpływ na stopień odczuwania bólu.

Kinesiotaping pomoże przynieść ulgę m.in.: przy bólach głowy, kręgosłupa czy stawów, a także w przypadku urazów i przykurczów mięśniowych czy porażeniu lub osłabieniu mięśni (np. brzucha). Plastry stosuje się też przy deformacji w obrębie narządu ruchu (np. paluch koślawy), obrzękach kończyn górnych i dolnych (np. po mastektomii - leczeniu operacyjnym raka piersi), stanach pourazowych (np. po złamaniach kości, skręceniach, zwichnięciach). Taśmy aplikuje się też na blizny pourazowe i pooperacyjne.

Najnowsze publikacje donoszą o możliwościach zastosowania kinesiotapingu u kobiet w ciąży w celu łagodzenia typowych dolegliwości ciążowych (bólu kręgosłupa, obrzęków, osłabienia mięśni brzucha) oraz w czasie laktacji w celu redukcji bólu związanego z przymusową pozycją podczas karmienia piersią i innych przeciążeń. Taśmy są w tym przypadku nieocenione ze względu na ograniczenie możliwości stosowania innych metod, które w tym okresie są niewskazane.

Samodzielne ich stosowanie może nie przynieść żadnych rezultatów. Aby metoda była skuteczna, należy udać się do odpowiednio przeszkolonego fizjoterapeuty, który prawidłowo naklei materiał na wybrane partie mięśni.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

ZOBACZ

POLECAMY

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)