Płomień w kuchence gazowej zmienia kolor? Zareaguj szybko

Kolor płomienia w kuchence gazowej jest wskaźnikiem poprawności jej działania. Koniecznie dowiedz się, co to znaczy, gdy płomień zmienia się z niebieskiego na pomarańczowy i jak reagować na ewentualne nieprawidłowości.

Jaki kolor powinien mieć płomień?
Jaki kolor powinien mieć płomień?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Niebieski kolor płomienia w kuchence gazowej jest oznaką prawidłowego spalania gazu. Czysty, niebieski płomień wskazuje, że gaz ziemny spala się w pełni, wydzielając maksymalną ilość ciepła przy minimalnym tworzeniu się niebezpiecznych substancji. To dowód na odpowiednie działanie kuchenki, gdzie dostęp tlenu jest idealnie zbalansowany.

Jednak płomienie pod palnikami mogą przybierać też inne barwy. Czy jest to powód do niepokoju? W większości przypadków nie. Ale taki stan rzeczy świadczy o pewnych nieprawidłowościach – najczęściej po prostu o niepełnym procesie spalania. Warto też zaznaczyć, że kolor płomienia nie ma nic wspólnego z jakością dostarczanego gazu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wachowicz o odżywianiu: "Jestem za tym, żeby dbać o siebie w mądry sposób. Staram się w tygodniu robić post 24 lub 36-godzinny"

Płomienie żółte i pomarańczowe w kuchence gazowej

Żółty lub pomarańczowy odcień płomienia oznacza, że coś jest nie tak. Taki kolor może sugerować niecałkowite spalanie gazu, co może prowadzić do tworzenia szkodliwych gazów, takich jak tlenek węgla. Przyczyną może być zanieczyszczenie palników lub nieprawidłowy dopływ tlenu.

Długotrwałe użytkowanie kuchenki z żółtym płomieniem może być niebezpieczne, dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić palniki i sprawdzać dostawę tlenu. Jeśli problem nie ustąpi, należy skonsultować się z fachowcem. Poza tym problem ze spalaniem gazu może prowadzić do wyższych rachunków.

Co oznacza czerwony płomień?

Czerwony płomień jest najrzadszy, ale także najbardziej alarmujący. Może wskazywać na obecność innych chemikaliów lub zanieczyszczeń w gazie. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej wyłączyć kuchenkę i zasięgnąć porady technika, który przeprowadzi dokładną kontrolę urządzenia.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
kuchenka gazowakuchniadom

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)