Trwa ładowanie...
dcb5c97

PMS – prawda i mity, objawy, leczenie

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, znany jako PMS, obrósł w legendy i stał się synonimem złego humoru u kobiet. Co warto wiedzieć o PMS-ie, a co lepiej puścić mimo uszu?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PMS objawia się nie tylko apatią, ale też silnymi bólami brzucha
PMS objawia się nie tylko apatią, ale też silnymi bólami brzucha (Shutterstock.com)
dcb5c97

PMS a hormony

PMS = szalejące hormony? Prawda. Wahania nastrojów, smutek, złość, obrzmiałość i bóle, typowe dla PMS związane są ze zmianami hormonalnymi w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego.

Spada wtedy poziom estrogenu, a rośnie poziom progesteronu. Procesowi towarzyszy spadek ilości serotoniny i endorfin, które odpowiedzialne są za samopoczucie, a także oporność na ból i stres.

dcb5c97

PMS - kogo dotyka?

PMS dotyka wszystkie kobiety bez wyjątku. Mit. Według badań, PMS dotyczy co prawda około 90 proc. kobiet w okresie reprodukcyjnym, ale zdecydowanie nie wszystkich. Wiele z nich cierpi tylko na niektóre objawy PMS, a jedynie około 10 proc. skarży się na wszystkie dolegliwości szeroko pojętego PMS-u. W ten sposób obalany jest mit, że PMS jest atrybutem każdej kobiety, ale też popularne usprawiedliwienie złego humoru.

PMS a pigułki antykoncepcyjne

Lekiem na PMS mogą być pigułki antykoncepcyjne? Prawda. Tabletki antykoncepcyjne kontrolują wydzielanie danych hormonów, a co za tym idzie łagodzą gwałtowne wahania hormonalne. Dzięki temu mogą niwelować symptmy PMS. Warto jednak skonsultować ich stosowanie z lekarzem-ginekologiem, ponieważ nie każdy produkt może się do tego nadawać – niektóre mogą wywołać efekty zupełnie przeciwne do pożądanych.

PMS - czas trwania

PMS może trwać aż do zakończenia miesiączki? Prawda. PMS pojawia się najczęściej na tydzień przed wystąpieniem krwawienia. Dla niektórych w tym momencie się kończy, ale część kobiet zmaga się z objawami PMS jeszcze podczas miesiączkowania. Mają na to wpływ comiesięczne zmiany hormonalne.

dcb5c97

PMS - objawy

PMS objawia się poprzez dolegliwości zarówno psychiczne, jak i fizyczne? Prawda. PMS daje o sobie znać nie tylko poprzez wahania nastrojów, ale też dolegliwości fizyczne.

Wśród objawów psychicznych PMS są:

Fizyczne objawy PMS mogą być następujące:

PMS jako objaw chorobowy

PMS nie jest objawem innych dolegliwości? Mit. Gdy dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego są bardzo silne i trwają nienaturalnie długo, mogą być syndromem poważnych schorzeń. Warto poddać się badaniom ogólnym i specjalistycznym u ginekologa, neurologa lub endokrynologa.

dcb5c97

Zbyt intensywny PMS może się bowiem okazać objawem niedoczynności tarczycy, anemii albo endometriozy.

PMS a ćwiczenia

Na PMS dobre są ćwiczenia? Prawda. Wielu lekarzy zaleca aktywność fizyczną na dolegliwości związane z PMS. Warto zatem wybrać ćwiczenia wzmacniające, relaksujące i rozluźniające. Poprawią zły humor, pomogą pozbyć się złości i dadzą zastrzyk energii w stanach przygnębienia. Poza tym, ćwiczenia mięśni lędźwiowych i mięśni brzucha uleczą, tak charakterystyczne dla PMS, bóle tych okolic.

Zauważając objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, warto wybrać się również na dwór, by zaczerpnąć świeżego powietrza.

PMS a leki hormonalne

PMS łagodzi tylko kuracja hormonalna? Mit. Delikatne objawy PMS można załagodzić zwykłymi lekami przeciwzapalnymi, które uśmierzą ból głowy, mięśni i stawów. Zastosowanie znajdą ogólnodostępne tabletki z ibuprofenem.

PMS - kiedy się powiaja?

PMS może wystąpić wcześniej niż na tydzień przed krwawieniem? Prawda. PMS może wystąpić w połowie cyklu, ale nie musi. U większości miesiączkujących kobiet pojawia się na 7 do 4 dni przed krwawieniem. Tylko część PMS dotyka na 14-15 dni przed menstruacją.

dcb5c97

Podziel się opinią

Share
dcb5c97
dcb5c97