Trwa ładowanie...

Po czym poznać, że biustonosz jest dobrze dobrany?

Jedną z ważniejszych rad, jakich możemy udzielić paniom poszukującym stanika idealnego, jest mierzenie biustonoszy. I nie chodzi tylko o mierzenie w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru i kroju, bo to oczywiste. Rzecz w tym, że wiele pań ocenia krój i wygląd biustonosza, który wisi na wieszaku... Nie znaczy to oczywiście, że należy się zmuszać do mierzenia biustonosza w kolorze, którego nie cierpimy, czy takiego, który nam się absolutnie nie podoba.

Share
Po czym poznać, że biustonosz jest dobrze dobrany?Źródło: Piotr Fajfer/ zbyt duża miseczka biustonosza
d2xmaws

Jedną z ważniejszych rad, jakich możemy udzielić paniom poszukującym stanika idealnego, jest mierzenie biustonoszy. I nie chodzi tylko o mierzenie w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru i kroju, bo to oczywiste. Rzecz w tym, że wiele pań ocenia krój i wygląd biustonosza, który wisi na wieszaku... Nie znaczy to oczywiście, że należy się zmuszać do mierzenia biustonosza w kolorze, którego nie cierpimy, czy takiego, który nam się absolutnie nie podoba.

Jednak ocena biustonosza nie założonego na ciało może być bardzo myląca – wielokrotnie w pracy brafitterki zdarzają się takie sytuacje, kiedy zaskoczona klientka wykrzykuje: „A na wieszaku tak dobrze nie wyglądał... sama nigdy bym do niego nie podeszła!” albo „Ojej, niemożliwe, że ten krój dobrze na mnie wygląda!”. Jeden stanik w danym kroju nie jest równy innemu – i na danym biuście jeden stanik o cięciu np. tulipanowym może wyglądać bardzo dobrze, a inny, pozornie taki sam – może zupełnie źle leżeć.

Pamiętajmy więc, żeby biustonosz oceniać zawsze dopiero po założeniu go. To łączy się także w pewien sposób z inną kwestią. Nie kierujmy się w wyborze biustonosza tym, jak wygląda on np. na modelce na zdjęciu katalogowym lub na biuście innej kobiety. Każda z nas ma inne piersi, o innym rozmiarze, kształcie i konsystencji, w związku z tym na każdym biuście dany model może prezentować się zupełnie inaczej. Nie porównujmy się z innymi, niech nasz biust będzie dla nas jedynym punktem odniesienia.

Nie kierujmy się wyłącznie wyglądem biustonosza na ciele – to, że biustonosz wygląda na dobrze dobrany nie oznacza, że na pewno tak jest. Prawidłowe dopasowanie to nie tylko odpowiedni wizualnie rozmiar, ale także nasze samopoczucie w nim. Może zdarzyć się tak, że zewnętrznie wszystkie warunki dobrego dopasowania są spełnione, a biust dobrze podtrzymany, ale jest nam bardzo niewygodnie – stanik obciera nas lub jest zbyt wysoko zabudowany pod pachą, mostek wbija się w klatkę piersiową. Taki biustonosz nie jest dobrze dobrany – prawidłowe dopasowanie to nie tylko rozmiar.

d2xmaws

Dobrze jest także rozprawić się z pewnymi mitami dotyczącymi biustonoszy. Jednym z nich jest przekonanie wielu pań, że mogą nosić tylko usztywniane biustonosze, bo miękkie na ich biust się nie nadają, a jako argumenty kobiety te podają zbyt duży rozmiar piersi czy fakt, że są one ciężkie lub mniej jędrne. Taki pogląd jest zakorzeniony w świadomości wielu kobiet prawdopodobnie z tego powodu, że przy źle dopasowanym rozmiarze, jaki dotąd nosiły, rzeczywiście usztywnienie stwarza iluzję lepszego podtrzymania.

Nie jest to jednak prawda – po prostu biustonosz z miękkimi miseczkami bezlitośnie obnaża błędy dopasowania, których w usztywnianym staniku często nie widać tak wyraźnie. Prawidłowo skonstruowany i wykonany z odpowiednich materiałów biustonosz z miękkimi miseczkami podtrzymuje i unosi biust równie dobrze, jak stanik usztywniany, wiele także zależy od kroju miseczki.

Zabierając się za dopasowanie prawidłowego biustonosza, postarajmy się pozbyć uprzedzeń zbudowanych na błędnych założeniach i dotychczasowym doświadczeniu z źle dopasowaną bielizną. Bądźmy otwarte na nowości, próbujmy różnych fasonów i rodzajów bielizny, aby wybrać ten biustonosz, w którym czujemy się najlepiej i podobamy się sobie najbardziej.

Przedstawiamy poradnik, w którym pokazujemy najważniejsze elementy dopasowania biustonosza – zarówno dobrze, jak i źle dobrane.

I. Miseczki
Źle dobrane miseczki wyglądają tak...

Miseczka jest za mała

Na zdjęciu wyraźnie widoczne są tworzące się nad krawędzią miseczki „buły”, krawędź zaś wbija się w pierś. Przy mierzeniu zawsze pamiętajmy o wygarnięciu całych piersi do miseczek – jeżeli po wygarnięciu biust wypływa z miseczek, trzeba przymierzyć większy rozmiar miseczki. Widoczna jest także fałdka pod pachą, która tworzy się, kiedy pierś nie mieści się w całości do miseczki, a także efekt spłaszczenia biustu w stosunku do miseczki w dobrze dobranym rozmiarze. Fiszbina jest zbyt wąska i leży na piersi, zamiast obejmować ją całą.

Piotr Fajfer/ za mała miseczka biustonosza) (fot. Piotr Fajfer/ za mała miseczka biustonosza)
Piotr Fajfer/ za mała miseczka biustonosza)Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ za mała miseczka biustonosza)

Miseczka za duża

Górna część miseczki odstaje od piersi i marszczy się, nie jest wypełniona. Piersi nie są podtrzymane ani podniesione, w takim biustonoszu przy każdym kroku biust będzie podskakiwał i falował.

Piotr Fajfer/ zbyt duża miseczka biustonosza) (fot. Piotr Fajfer/ zbyt duża miseczka biustonosza)
Piotr Fajfer/ zbyt duża miseczka biustonosza)Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ zbyt duża miseczka biustonosza)

Dobrze dobrane miseczki wyglądają tak...

Miseczka i fiszbina obejmuje całą pierś, materiał przylega gładko do ciała, nie odstaje i nie marszczy się. Linia biustu jest gładka na krawędzi miseczki, pod pachą nie tworzą się fałdki.

Piotr Fajfer/ dobrze dobrane miseczki biustonosza) (fot. Piotr Fajfer/ dobrze dobrane miseczki biustonosza)
Piotr Fajfer/ dobrze dobrane miseczki biustonosza)Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ dobrze dobrane miseczki biustonosza)
Piotr Fajfer/ prawidłowo dobrane miseczki biustonosza ) (fot. Piotr Fajfer/ prawidłowo dobrane miseczki biustonosza )
Piotr Fajfer/ prawidłowo dobrane miseczki biustonosza )Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ prawidłowo dobrane miseczki biustonosza )

II. Ramiączka

Źle dobrane ramiączka wyglądają tak...

Ramiączka są zbyt krótkie

Trudno włożyć pod nie palec, zbyt mocno ściągnięte ramiączka wbijają się w ramiona i są niewygodne.

Piotr Fajfer/ za krótkie ramiączka biustonosza) (fot. Piotr Fajfer/ za krótkie ramiączka biustonosza)
Piotr Fajfer/ za krótkie ramiączka biustonosza)Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ za krótkie ramiączka biustonosza)

Ramiączka są za długie

Można je swobodnie odciągnąć wysoko ponad ramię, tak wyregulowane ramiączka nie podtrzymują piersi, mają także skłonność spadać z ramion (to bywa także objawem za luźnego obwodu). Miseczka przy zbyt mocno wydłużonym ramiączku może sprawiać wrażenie za dużej.

Piotr Fajfer/ za długie ramiączka biustonosza ) (fot. Piotr Fajfer/ za długie ramiączka biustonosza )
Piotr Fajfer/ za długie ramiączka biustonosza )Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ za długie ramiączka biustonosza )

Dobrze dobrane ramiączka wyglądają tak...

Ramiączka są dość napięte, ale można swobodnie włożyć pod nie palce. Piersi są podtrzymane, a ramiączka nie wbijają się w ramiona.

Piotr Fajfer/ dobrze dobrane ramiączka biustonosza) (fot. Piotr Fajfer/ dobrze dobrane ramiączka biustonosza)
Piotr Fajfer/ dobrze dobrane ramiączka biustonosza)Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ dobrze dobrane ramiączka biustonosza)
Piotr Fajfer/ odpowiednio dobrane ramiączka biustonosza) (fot. Piotr Fajfer/ odpowiednio dobrane ramiączka biustonosza)
Piotr Fajfer/ odpowiednio dobrane ramiączka biustonosza)Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ odpowiednio dobrane ramiączka biustonosza)

III. Obwód

Źle dobrany obwód wygląda tak...

Obwód jest za luźny

Na plecach pas biustonosza unosi się w górę (często dopiero po kilku chwilach), po podniesieniu rąk widać, jak z przodu biust wypada dołem pod fiszbinami. Biust nie jest podtrzymany.

Piotr Fajfer/ źle dobrany obwód biustonosza) (fot. Piotr Fajfer/ źle dobrany obwód biustonosza)
Piotr Fajfer/ źle dobrany obwód biustonosza)Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ źle dobrany obwód biustonosza)
Piotr Fajfer/ złe dobranie obwodu biustonosza) (fot. Piotr Fajfer/ złe dobranie obwodu biustonosza)
Piotr Fajfer/ złe dobranie obwodu biustonosza)Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ złe dobranie obwodu biustonosza)

Dobrze dobrany obwód wygląda tak...

Pas biustonosza leży poziomo, na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Nie podnosi się do góry na plecach, po uniesieniu rąk biust nie wypada dołem. Dobrze dobrany obwód nie zmienia swojego położenia, kiedy się poruszamy.

Piotr Fajfer/ dobrze dobrany obwód biustonosza) (fot. Piotr Fajfer/ dobrze dobrany obwód biustonosza)
Piotr Fajfer/ dobrze dobrany obwód biustonosza)Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ dobrze dobrany obwód biustonosza)
Piotr Fajfer/ prawidłowo dobrany obwód biustonosza) (fot. Piotr Fajfer/ prawidłowo dobrany obwód biustonosza)
Piotr Fajfer/ prawidłowo dobrany obwód biustonosza)Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ prawidłowo dobrany obwód biustonosza)
d2xmaws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xmaws
d2xmaws