Wybór sukni ślubnej dotyczy 200-210 tysięcy kobiet rocznie, bo tyle pań wstępuje w związek małżeński w ostatnich latach.
Wybór sukni ślubnej dotyczy 200-210 tysięcy kobiet rocznie, bo tyle pań wstępuje w związek małżeński w ostatnich latach. Na wymarzoną kreację wydajemy średnio 2,2 tys. złotych.
Bez dwóch zdań, ślub to dla większość kobiet najważniejsza chwila w życiu. Wszystko ma być idealne, a sukienka najpiękniejsza. Zanim wybierzesz się do salonu sukien ślubnych, przeczytaj podstawowe zasady jej wyboru. Pomogą ci podjąć decyzję i uniknąć niepotrzebnego stresu.
Nie trzymaj się kurczowo swojej wizji
Niektóre przyszłe panny młode mają konkretną wizję swojej ślubnej kreacji i przychodzą do sklepu ze zdjęciem aktorki czy modelki w wymarzonej przez nie sukience. Kurczowe trzymanie się jednej wizji jest jednak ryzykowne. Wszystkie kroje wyglądają świetnie na wysokich i chudych modelkach, ale niekoniecznie na nas. Bądź gotowa na zmianę planu i nie rozpaczaj, jeśli okaże się, że suknia z marzeń nie pasuje do twojego typu sylwetki.
Poproś o pomoc przyjaciółkę
Do salonu sukien ślubnych warto zabrać bliską sobie kobietę, na przykład przyjaciółkę czy siostrę. Niech będzie to osoba, która nie boi się powiedzieć prawdy i szczerze powie ci, czy dana suknia pasuje do twojej osobowości i czy podkreśla twoje atuty.
Tak, jak to będzie w przypadku bohaterek 2. odcinka "Salonu Sukien Ślubnych: Polska", który już w najbliższą niedzielę o godz. 11.00 w telewizji TLC. Panna młoda - Magdalena Bukała do "Salonu", oprócz mamy, zaprosiła również brata bliźniaka swojego męża i najbliższych przyjaciół. Wśród nich zobaczymy Barbarę Kurdej-Szatan, z którą znają się od 16 lat. Magdalena była świadkową na ślubie Basi, a teraz to ona będzie pełniła tę zaszczytną funkcję podczas jej ceremonii. Dziewczyny obie zgodnie przyznają, że są dla siebie jak siostry. Rozumieją się niemal bez słów i potrafią być ze sobą bezgranicznie szczere. Czy ta zasada będzie obowiązywać również podczas wyboru wymarzonej sukni Magdy?
Magdalena Bukała to niezwykle pozytywna osoba. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest otwarta na ludzi i lubi dobrą zabawę. Na co dzień mieszka i pracuje w Krakowie. Bardzo ceni sobie poczucie niezależności, dlatego nie śpieszyła się z podjęciem decyzji o ślubie. Szuka sukienki, która będzie współgrała z tradycją i nowoczesnością. Marzy o kreacji krótkiej. Najlepiej też z większym dekoltem. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że musi zachować umiar... Czy uda się znaleźć sukienkę łączącą powagę kościoła z temperamentem Magdaleny? Czy Basia zdoła jej w tym pomóc?
Zaufaj ekspertce
Nawet jeśli wydaje ci się, że ty wiesz wszystko najlepiej, to wybierasz suknię ślubną po raz pierwszy w życiu. A stylistka z salonu sukien ślubnych robiła to już wiele, wiele razy. Warto posłuchać sugestii specjalistek, które mają doświadczenie w dobieraniu różnych krojów kreacji dla kobiet o innych typach sylwetki.
Suknia nie ma nas przebrać, ale podkreślać atuty
Suknia ślubna dodaje splendoru i nawet z chłopczycy może zrobić szykowną kobietę. Pamiętaj jednak, że nie chodzi o to, by kreacja była przebraniem.
Staraj się znaleźć suknię, która podkreśli twoje walory (bardziej niż ukryje niedoskonałości!). Dobre samopoczucie jest w ostateczności głównym kryterium wyboru - bo to ty będziesz chodziła w sukni cały ślubny dzień.
Przymierz kilka różnych krojów
Idealnie byłoby, gdybyś mogła przymierzyć kilka sukien różniących się krojem i długością. Nie chodzi o mierzenie kilkunastu kreacji, ale porównanie naszych wyobrażeń z tym, jak dany typ sukni rzeczywiście na nas leży. Ta rada wiąże się z zasadą: nie trzymaj się kurczowo swojej wizji.
Kiedy dokonać wyboru?
Z zakupem czy zamówieniem sukni ślubnej nie czekajmy do ostatniej chwili. Uszycie czy przerobienie kreacji zazwyczaj trwa do 3 miesięcy. Lepiej nie narażać się na gorączkowe wyczekiwanie na ostatnie poprawki. Zwłaszcza, że dobór butów, welonu czy okrycia na ramiona także wymaga czasu. To szczegóły stylizacji ślubnej mogą podkreślić nasz indywidualny styl.