Podszywają się pod księży. Po tym ich rozpoznasz

Podszywają się pod księży. Po tym ich rozpoznasz

Rozpoczyna się sezon na wizyty duszpasterskie - zdjęcie ilustracyjne
Rozpoczyna się sezon na wizyty duszpasterskie - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | Polska Press
28.11.2023 14:55, aktualizacja: 28.11.2023 16:41

Wielkimi krokami zbliża się czas wizyt duszpasterskich. Księża odwiedzają wtedy mieszkania swoich parafian, wspólnie się modlą i błogosławią dom. Często też przekazywana jest ofiara na lokalny kościół. Oto jak rozpoznać prawdziwego duchownego od oszusta, który chce wyłudzić od nas pieniądze.

Wizyta duszpasterska, zwana też kolędą, odbywa się najczęściej w okolicach grudnia i stycznia. Konkretne daty podawane są podczas ogłoszeń duszpasterskich oraz na stronach internetowych parafii. Księża odwiedzają wtedy parafian w ich mieszkaniach, żeby porozmawiać, wspólnie się pomodlić i poświęcić dom. Tradycyjnie przekazywana jest wtedy także "koperta" z finansową ofiarą.

Wizyta duszpasterska 2023/2024. Uwaga na fałszywych księży

Zdarzały się przypadki, że oszuści wykorzystywali wizytę duszpasterską do wyłudzenia pieniędzy. Tak wydarzyło się na przykład w 2020 roku w Środzie Wielkopolskiej. - Otrzymaliśmy informację, że po osiedlu chodzi osoba podająca się za księdza z naszej parafii. Próbuje przekonać osoby starsze i samotne, że jest księdzem i ze względu na koronawirusa wcześniej chodzi po kolędzie - informowała parafia świętego Józefa.

Podobnie było także w 2013 roku w Skierniewicach. Chociaż wówczas mężczyzna miał na sobie sutannę, uwagę parafian przyciągnął fakt, że nie miała ona naszytych guzików. Poza tym oszust zachowywał się nietypowo, m.in. nie zaproponował wspólnej modlitwy podczas spotkania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak rozpoznać fałszywego księdza?

Jak nie dać się nabrać? Na szczęście fałszywego księdza dość łatwo rozpoznać. "Parafianie są w stanie zawsze rozpoznać prawdziwego księdza, bo po prostu go znają. Po kolędzie zazwyczaj chodzi ksiądz z danej parafii. Gdy zastępuje go diakon lub inny kleryk jest to ogłaszane w kościele" - wyjaśnił ks. Paweł Kłys, rzecznik archidiecezji łódzkiej w rozmowie z "Faktem".

Dodał też, że "w przypadku wątpliwości zawsze można poprosić księdza o wylegitymowanie się", a "duchowni w archidiecezji łódzkiej posiadają legitymacje kapłańskie". Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym miejscu w Polsce funkcjonuje podobny dokument, a zatem nie każdy ksiądz musi go posiadać.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta