FitnessPoduszka sensomotoryczna: jak wybrać i stosować poduszkę sensoryczną?

Poduszka sensomotoryczna: jak wybrać i stosować poduszkę sensoryczną?

Poduszka sensomotoryczna: jak wybrać i stosować poduszkę sensoryczną?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Scvos
25.11.2018 18:29, aktualizacja: 25.11.2018 18:51

Poduszka sensomotoryczna, nazywana też sensoryczną, jest innowacyjnym przyrządem idealnym dla osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. Poduszka sensoryczna pomaga zadbać o zdrowie i kondycję kręgosłupa, a także niweluje bóle związane z jego przeciążeniem. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze poduszki sensomotorycznej?

Czym jest poduszka sensomotoryczna?

Poduszka sensomotoryczna to sprzęt w kształcie spłaszczonego koła wypełnionego powietrzem. Jedna ze stron poduszki sensorycznej jest płaska i gładka, druga natomiast lekko wypukła i zapełniona wypustkami i miękkimi kolcami.

Poduszka sensomtoryczna służy do siedzenia, a także ćwiczeń i jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy prowadzony przez nasz tryb życia zwykle opiera się na siedzeniu. W związku z tym, że poduszka sensoryczna jest wypełniona powietrzem, balansuje się na niej swoim ciałem, przez co często trudno uzyskać na niej równowagę. Jednak jej budowa i struktura wpływają korzystnie na pracę kręgosłupa oraz eliminowanie efektów wad postawy.

Zastosowanie poduszki sensorycznej

Poduszkę sensoryczną stosuje się najczęściej w przypadku bólów i problemów z kręgosłupem. Na jej zakup decydują się osoby prowadzące siedzący tryb życia, ale także sportowcy, którzy wykorzystują piłkę sensomotoryczną do masażu stóp.

Poduszka sensomotoryczna podłożona na krześle pomaga przyjmować prawidłową postawę ciała, ćwiczy koordynację i koncentrację. Poduszkę sensomotoryczną z wypustkami stosuje się, aby stymulować krążenie krwi. Układając na poduszcze sensomotorycznej swoje stopy, zwiększa się ich ukrwienie. Przyjemny masaż dodatkowo relaksuje i sprawia, że czujemy się odprężeni.

Korzyści z używania poduszki sensomotorycznej

Poduszki sensomotoryczne zyskują coraz więcej zwolenników wśród dzieci, dorosłych i seniorów. Wśród korzyści ze stosowania poduszki sensomotorycznej warto wymienić poprawę koordynacji ruchowej, odpoczynek i zrelaksowanie dzięki masażowi stóp, zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa wywołanych długotrwałym siedzeniem oraz jego odciążenie, poprawę samopoczucia i wspomaganie krążenia krwi. Poduszkę sensomotoryczną można także stosować w celach profilaktycznych, aby zapobiec przykrym konsekwencjom siedzącego trybu życia.

Jaką poduszkę sensoryczną wybrać?

Na rynku poduszek sensomotorycznych istnieje dość szeroki wybór. Cechą wspólną wszystkich poduszek sensorycznych jest ich kształt. Różnią się one między sobą wielkością czy rodzajem powierzchni. Ilość kombinacji pozwala na wybranie poduszki sensorycznej dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Przy wyborze poduszki sensorycznej warto zwrócić uwagę, czy posiada powierzchnię pozwalającą na stabilne umieszczenie jej na siedzisku krzesła czy fotela.

Idealna poduszka sensoryczna powinna mieć takie rozmiary, które umożliwią wygodne i komfortowe korzystanie z niej. Przykładowo poduszka wykorzystywana pod odcinkiem lędźwiowym powinna mieć stosunkowo mniejsze rozmiary. Dodatkowo, jeśli poduszka sensoryczna ma nam służyć do relaksu, to koniecznie trzeba wybrać tę z wypustkami. Wybór poduszki sensomotorycznej jest zależny także od tego, komu ma ona służyć. Poduszki sensoryczne dla dzieci powinny być mniejsze od poduszek dla dorosłych.