Wady postawy: skolioza, lordoza, kifoza. Jak leczyć i zapobiegać?
Wady postawy to zaburzenia, z którymi zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Charakteryzują się nieprawidłową budową postawy prowadzącą do przewlekłych dolegliwości bólowych kręgosłupa. Wady postawy mogą być nabyte lub wrodzone. Można je wyleczyć, ale w wielu przypadkach można im także zapobiec.
Wady postawy - rodzaje
Wyróżnia się trzy podstawowe wady postawy. Są to:
- Skolioza - czyli boczne skrzywienie kręgosłupa w trzech płaszczyznach. Skolioza pojawia się w okresie dzieciństwa (w okresie najszybszego wzrostu: 6-24 miesiąc życia, 5-8 oraz 11-14 rok życia), na skutek urazu lub przewlekłego bólu. Skolioza może być też wynikiem wrodzonych wad kręgosłupa. Charakterystycznym zaburzeniem skoliozy jest niesymetryczne ułożenie łopatek. Schorzenie to występuje głównie w piersiowym, lędźwiowym i szyjnym odcinku kręgosłupa.
- Kifoza - to charakterystyczne wygięcie kręgosłupa do tyłu głównie w odcinku piersiowym. Choroba ta jest następstwem krzywicy lub zgniecenia kręgu. Pojawia się też w wyniku gruźlicy, złamań, zapaleń lub chorób nowotworowych. Postępująca kifoza powoduje ściśnięcie płuc (poprzez długotrwałe garbienie się) , ograniczenie ruchów klatki piersiowej, a nawet utrudnia oddychanie.
- Lordoza - to przednie wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Cechą charakterystyczną lordozy są wklęsłe plecy i wystający brzuch. Choroba jest wynikiem zwichnięcia biodra, porażenia mięśni grzbietu, gruźlicy lub krzywicy. Lordoza ogranicza ruchy kręgosłupa na wszystkich jego płaszczyznach, dlatego też często zaleca się leczenie operacyjne.
Wady postawy - profilaktyka
Wady postawy mogą pojawić się na skutek zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, złej pracy organów wewnętrznych lub niewydolności układu oddechowego i krążenia. Warto zapobiegać wadom postawy, stosując się do kilku zasad. Najważniejsza jest aktywność fizyczna. Warto ćwiczyć gimnastykę, pływanie, jazdę na rowerze itd. przez minimum 30 min dziennie.
Należy unikać wielogodzinnego siedzenia przed komputerem lub telewizorem. Gdy mamy pracę siedzącą, warto co godzinę odejść od stanowiska pracy i porozciągać mięśnie. Aby nie dopuścić do rozwoju wad postawy należy się odpowiednio odżywiać: dieta bogata w wapń oraz witaminę D, 5 posiłków dziennie.
Dzieci w wieku szkolnym powinny nosić dobrze dopasowany plecak. Zakazane jest używanie torebek na jedno ramię. Aby mieć zdrowy kręgosłup, warto zadbać o prawidłową postawę podczas snu oraz pracy przy komputerze (dobrze dobrane biurko i krzesło).
Jak leczyć wady postawy?
Leczenie wad postawy jest możliwe tylko dzięki gimnastyce korekcyjnej oraz masażom wykonywanym przez fizjoterapeutów. Wady postawy można leczyć u ortopedy, który dobierze odpowiedni sprzęt ortopedyczny, którego celem będzie wyprostowanie sylwetki i poprawa budowy ciała. W razie konieczności w przypadku skomplikowanych wad postawy zaleca się leczenie operacyjne z wykorzystaniem rehabilitacji pooperacyjnej.
W zależności od rodzaju wady postawy należy wykonywać różne ćwiczenia, np. w przypadku kifozy - leżenie na plecach i unoszenie bioder, a w sytuacji, gdy borykamy się ze skoliozą - koci grzbiet.