Nie wszyscy wiedzą o tym dodatku. Przelew od gminy
Niskie emerytury, drogie leki, liczne badania. Tak wygląda rzeczywistość polskich emerytów. Starsze osoby w trudnej sytuacji materialnej mają prawo do skorzystania z dodatku mieszkaniowego. Wyjaśniamy, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby uzyskać świadczenie.
Prawie 400 tysięcy osób w Polsce dostaje tzw. emeryturę głodową, wynoszącą zaledwie 1588 złotych. W obecnych czasach przeżycie za tę kwotę, uwzględniając opłaty za mieszkanie i leki, jest prawie niemożliwe.
Dodatek mieszkaniowy dla seniorów. Wszystko, co musisz wiedzieć
Emeryci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą skorzystać z dodatku mieszkaniowego. Przysługuje on osobom, które są właścicielami nieruchomości, mają prawa do lokalu mieszkaniowego, wynajmują mieszkanie bądź czekają na mieszkanie socjalne, posiadając orzeczenie sądu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie każdy emeryt może otrzyma dodatek mieszkaniowy. Aby uzyskać świadczenie, trzeba spełnić trzy kryteria.
Pierwszym z nich jest uzyskiwany dochód. W przypadku samotnego seniora, dochód z trzech ostatnich miesięcy nie może przekraczać 30 proc. wynagrodzenia minimalnego, tj. 1903,85 zł, a w przypadku pary czy gospodarstwa wieloosobowego, nie może być on wyższy niż 40% wynagrodzenia, czyli 2538,46 zł. Nie oznacza to, że osoby nieznacznie przekraczające te kwoty nie otrzymają świadczenia. Wówczas zostanie ono pomniejszone o nadwyżkę.
Drugim, równie istotnym kryterium jest powierzchnia zajmowanego mieszkania. Wielkość mieszkania nie może przekraczać 30 lub 50 procent (kiedy kuchnia zajmuje mniej niż 60 proc. wielkości całego mieszkania) powierzchni normatywnej. Powierzchnia normatywna dla osoby samotnej wynosi 35 metrów kwadratowych, dla dwóch osób 40 metrów kwadratowych, a dla trzech osób 45 metrów kwadratowych. W przypadku większej ilości domowników powierzchnia normatywna zwiększa się proporcjonalnie o 5 metrów kwadratowych.
Gdzie i jak złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy?
Wniosek o dodatek mieszkaniowy należy złożyć w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Należy dołączyć zaświadczenie o dochodach, dokumenty potwierdzające powierzchnię mieszkania oraz rachunki świadczące o kosztach poniesionych na rzecz mieszkania (wystarczą te z poprzedniego miesiąca). Decyzja o przyznaniu świadczenia powinna zostać rozpatrzona w przeciągu 30 dni.