Pokochała ją nawet Edyta Górniak. W czym tkwi sekret chałki?
Puszysta, pachnąca, wypieczona, rozpływająca się w ustach. Posypana słodką kruszonką lub makiem. Taka powinna być idealna chałka. Najlepiej smakuje prosto z pieca, posmarowana masłem lub polana miodem. Do tego kubek mleka lub kakao. Pycha, prawdziwe comfort food! Nic dziwnego, że ten przysmak pokochała także Edyta Górniak.
Polska diwa przyznała, że na śniadanie najbardziej lubi jeść świeżą chałkę z masłem. Zastanawiamy się, czy przygotowuje ją sama. To w końcu nic trudnego. - Chałka to tradycyjne żydowskie pieczywo przygotowywane na szabat. Na stole szabasowym na specjalnej tacy przykrytej świąteczną serwetą są zawsze dwie chałki. Symbolizują one podwójną porcję manny, jaką Bóg zsyłał Izraelitom w czasie wędrówki do ziemi obiecanej w każdy piątek – tłumaczy Izabela Kozłowska-Dechnik z restauracji Mandragora w Lublinie. - Każda gospodyni strzeże swojej receptury, bo dobry przepis na chałkę to prawdziwy skarb.
Na tle innych rodzajów pieczywa wyróżnia się przede wszystkim kształtem. Surowe ciasto dzieli się na trzy części i zaplata jak warkocz. Chałki są popularne nie tylko wśród wyznawców judaizmu. Tymi słodkimi bułkami zajadają się także Polacy, mieszkańcy Skandynawii, Rosjanie, Białorusini oraz Ukraińcy.
Przysmak z żydowskiej kuchni
Tradycyjne receptury podają, że do przygotowania chałki potrzebne są jajka, pszenna mąka, woda, cukier, drożdże oraz odrobina soli i ewentualnie oliwa z oliwek. Istnieje również wariant bezjajeczny. Wówczas wypiek przypomina bardziej francuską bagietkę niż słodką, drożdżową bułeczkę. We współczesnych przepisach pszenna mąka bywa zastępowana pełnoziarnistą, owsianą lub orkiszową. Z kolei cukier można zamienić na melasę lub miód. Ciasto można wzbogacić rodzynkami, suszoną żurawiną, drobno posiekanymi orzechami.
Chałka, w przeciwieństwie do drożdżówek czy brioszek, nie zawiera masła ani mleka. Wynika to żydowskiej tradycji. Wierzch powinien być błyszczący i apetycznie przypieczony na złocisto-brązowy kolor. Dlatego też przed wstawieniem do pieca, smaruje się go rozmąconym jajkiem. Następnie ciasto można posypać sezamem, makiem czy kruszonką.
Ewa Wachowicz w jednym z odcinków swojego programu "Ewa gotuje" przygotowywała trójkolorową chałkę. Pomysł podpowiedziała jej jedna z fanek. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy wymieszać poszczególne porcje ciasta z barwnikiem, najlepiej naturalnym. np. matchą, kakao, odrobiną soku z buraków, a następnie zapleść i upiec. Prawda, że proste?
- Chałkę można jeść zarówno solo, jak i z najróżniejszymi dodatkami – masłem, miodem, dżemem. Jak zostanie po szabacie, to robimy z niej kugiel albo francuskie tosty na niedzielne śniadanie. Kromki chałki zanurzamy w mleku i jajku, a potem smażymy na masełku – mówi Izabela Kozłowska-Dechnik. Czerstwa chałka będzie również doskonałą bazą do przygotowania chlebowego puddingu inspirowanego angielską kuchnią.
Tradycyjna chałka
Składniki:
- 4,5 szklanki przesianej mąki
- 1 opakowanie suchych drożdży
- 10 łyżek cukru
- 2 łyżeczki soli
- 3 jajka (w tym jedno do posmarowania)
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Przygotowanie: wszystkie składniki wsyp do dużej miski i zagnieć na elastyczne ciasto (ma odchodzić od dłoni). Odstaw na ok. 60 minut do wyrośnięcia. Następnie podziel na trzy części i uformuj z nich niezbyt cienkie wałeczki. Zapleć jak warkocz i odstaw na 30 minut, by chałka wyrosła. Wierzch posmaruj rozmąconym jajkiem i posyp kruszonką lub innymi dodatkami. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 190 stopni na 45-50 minut.
Zobacz wideo: Domowa drożdżówka z wiśniami