Blisko ludzi"Polacy, którzy zmienili świat" to sami mężczyźni. Kontrowersyjny kalendarz PFN

"Polacy, którzy zmienili świat" to sami mężczyźni. Kontrowersyjny kalendarz PFN

"Polacy, którzy zmienili świat" to sami mężczyźni. Kontrowersyjny kalendarz PFN
Źródło zdjęć: © Forum | Mateusz Włodarczyk
Agata Porażka

23.01.2019 16:55, aktual.: 24.01.2019 06:58

Polska Fundacja Narodowa opublikowała kalendarz przybliżający sylwetki mniej znanych Polaków, którzy zmienili świat. Nie znalazła się wśród nich jednak ani jedna Polka.

Postacie, które znalazły się w kalendarzu "Polacy, którzy zmienili świat" miały być wybierane przez koordynatorkę projektu Beatę Sławińską. Według Polskiej Fundacji Narodowej kryterium wyboru bohaterów publikacji było "przypomnienie zapomnianych polskich naukowców/wynalazców/odkrywców, których wynalazki/odkrycia przyczyniły się do ratowania ludzkiego życia, miały wpływ na podniesienie komfortu życia/pracy ludzi na całym świecie lub tych Polaków, o których niewiele osób wie, że urodzili się w Polsce".

Choć nie podano żadnego uzasadnienia, dlaczego w kalendarzu nie pojawiła się żadna kobieca bohaterka - a takich z pewnością nie brakuje - PFN oświadczył, że następna edycja kalendarza będzie poświęcona kobietom. Miejmy nadzieję, że dotrzymają obietnicy i w przyszłym roku będziemy mogli zobaczyć w nim zdjęcia wybitnych Polek.

Kobiety, które mogłyby się znaleźć w kolejnej edycji, to chociażby jedna z najwybitniejszych postaci w polskiej historii, Maria Skłodowska-Curie, która otworzyła kobietom drzwi do świata nauki. Warto też wspomnieć o pisarce Elizie Orzeszkowej, nominowanej do Nagrody Nobla, bizneswoman Helenie Rubenstein czy gdańskiej astronomce Elizie Heweliusz.

źródło: rmf24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także