Trwa ładowanie...
d4dl8sm

Połączyli domy spokojnej starości i domy dziecka. Efekt przerósł oczekiwania wszystkich

Co stanie się, kiedy połączymy dwie placówki, w których ludzie czują się samotni i potrzebują rodzinnego ciepła? Odpowiedź znają Kanadyjczycy, którzy opatentowali bardzo niezwykłe rozwiązanie, które może całkowicie odmienić pomoc społeczną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Starsze osoby traktują samotne dzieci jak wnuki
Starsze osoby traktują samotne dzieci jak wnuki (123RF)
d4dl8sm

W Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii powstały miejsca łączące domy spokojnej starości i domy dziecka. Twórcy tego niezwykłego pomysłu nie spodziewali się jednak, że ich działanie przyniesie aż tak pozytywny skutek.

Okazuje się, że im więcej czasu spędzają ze sobą dzieci i osoby starsze, tym więcej korzyści czerpią z tego obydwie strony. Staruszkowie przestają się czuć samotni, a dzięki obecności dzieci odzyskują radość i energię. Z kolei maluchy otrzymują rodzinne ciepło i wsparcie, które pomaga im w prawidłowym rozwoju. Starsze osoby często traktują dzieci jak swoje własne wnuczki.

Zdaniem pracowników podobnej placówki w Wielkiej Brytanii, obecność dzieci wpływa na seniorów wręcz leczniczo. Obniża ciśnienie, a w niektórych przypadkach może nawet zatrzymać postępowanie demencji czy wybudzić z otępienia, w jakim znajduje się część pacjentów.

d4dl8sm

- Zdarzały nam się takie przypadki, że starsze osoby, które praktycznie przestały mówić, nagle się ożywiały. Tylko dlatego, że maleńkie dziecko załapało je za rękę lub przytuliło się. To niesamowite! – mówi Lesley Carter z organizacji charytatywnej Age UK w rozmowie z mediami.

Tego typu placówki pojawiły się póki co w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii. W Polsce na razie nic na ich temat nie wiadomo, jednak liczymy na to, że inicjatywa dotrze i do nas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Siostry Kapucynki "robią formę". Tak zbierają na remont domu dziecka

d4dl8sm

Podziel się opinią

Share

d4dl8sm

d4dl8sm