Politycy żyją dłużej. Zaskakujące, ile wynosi różnica
Politycy żyją dłużej niż reszta społeczeństwa? Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy przeanalizowali dane dotyczące zdrowia ponad 57 500 polityków z 11 krajów. Długość życia polityków różni się w zależności od państwa.
04.07.2022 | aktual.: 04.07.2022 12:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, politycy przeciętnie żyją dłużej niż inni członkowie społeczeństwa - czytamy w "Daily Mail". Badacze przeanalizowali dane dotyczące 57 500 polityków z 11 krajów - Australii, Nowej Zelandii, Austrii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. Wyniki opublikowano w "European Journal of Epidemiology".
Mimo że badanie dotyczyło przede wszystkim czasów współczesnych - od 1945 do 2014 roku, w przypadku niektórych państw naukowcy sięgnęli do danych z lat wcześniejszych, np. te dotyczące Francji sięgają 1816 roku.
Politycy żyją nawet o 7,5 roku dłużej od innych obywateli. Badacze wyjaśniają przyczynę
Okazuje się, że długość życia polityka jest większa niż przeciętnego obywatela. W 11 krajach średnio wynosiła ona około 4,5 roku więcej. Dane jednak różnią się w zależności od konkretnego kraju – szwajcarscy politycy żyją około trzech lat dłużej od reszty obywateli, z kolei włoscy - aż 7,5 roku dłużej.
Jak czytamy w "Daily Mail", wytłumaczeniem takich różnic może być fakt, że politycy zazwyczaj zarabiają więcej od przeciętnych obywateli, co z kolei może wpływać na lepszy dostęp do opieki zdrowotnej.
Innym powodem jest to, że współczesne formy kampanii wyborczych, podczas których używa się przede wszystkim mediów społecznościowych oraz telewizji, zmieniły typ osoby, która zostaje politykiem. Premiowani są kandydaci, którzy wyglądają na zdrowszych. Naukowcy podają przykład, że od kiedy znane są zagrożenia związane z paleniem, politycy muszą starać się dawać dobry przykład zdrowotny i powstrzymywać się od nałogu, przynajmniej publicznie.
Czytaj także: Marianna Schreiber na konferencji partii Mam Dość 2023. "Liczą się dla nas potrzeby zwykłych ludzi"
To było największe takie badanie. Wnioski są jednoznaczne
- "Nasze badanie jest do tej pory największym badaniem porównującym śmiertelność i spodziewaną długość życia polityków z ogólną populacją dopasowaną pod względem wieku i płci" - powiedział dr Laurence Roope z Ośrodka Badawczego Ekonomiki Zdrowia Uniwersytetu Oksfordzkiego w rozmowie z "Daily Mail".
Jak twierdzi dr Roope, wyniki pokazują, że przewaga polityków w zakresie przetrwania jest dziś dużo wyższa w porównaniu z tą obserwowaną w pierwszej połowie XX wieku.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl