Polki chcą żyć na własnych zasadach. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości
Z raportu stworzonego dla Answear wynika, że już 65 procent Polek jest zadowolonych ze swojego życia. Niestety tylko jedna trzecia ankietowanych może w pełni żyć na własnych zasadach. Co stoi im na przeszkodzie?
20.05.2022 14:46
Poczucie niezależności, pozytywne myślenie, udany związek oraz dobra praca. Czy to jest właśnie recepta na to, aby utwierdzić się w przekonaniu, że spełniamy się w życiu? Na podstawie badań zleconych przez Answear można wyciągnąć jednoznaczne wnioski. W jaki sposób Polki budują poczucie szczęścia? Co robią, aby żyć na własnych zasadach i co to dla nich oznacza?
Życie na własnych zasadach. Polki stawiają sprawę jasno
Wspomniany raport przedstawia, w jaki sposób kobiety w Polsce definiują to wyrażenie. Respondentki przyznały, że pytanie nie jest łatwe. Dla 19 procent ankietowanych życie na własnych zasadach oznacza, że kierują się własnymi wartościami. Kolejne 10 procent dodało, że to również realizacja swoich celów. 8 procent Polek, które wzięły udział w badaniu, uważa, że wyrażenie odnosi się do samodzielności oraz możliwości decydowania za siebie. 5 procent zwróciło uwagę na niepoddawanie się przymusowi, 3 na życie według określonych zasad moralnych. Dla kolejnych 3 procent jest to zwyczajnie życie na własnych zasadach.
Napotykane trudności
Z dalszej części badania Answear dowiadujemy się, na jakie przeszkody natrafiają kobiety w drodze do życia na własnych zasadach. Spora część, bo aż 20 procent zauważyła, że trudnością są problemy finansowe - to najważniejszy czynnik wśród kobiet do 34. roku życia. Jednak na pierwszym miejscu uplasował się brak czasu.
"Brak czasu deklarują głównie kobiety między 35. a 55. rokiem życia - w tej grupie aż 37 procent badanych uważa to za główną przeszkodę w życiu na własnych zasadach" - czytamy w raporcie.
Problemem jest również brak wsparcia od najbliższych, co jest szczególnie widoczne u grupy powyżej 55. roku życia.
Różne obszary a postępowanie w zgodzie ze sobą
Chociaż aż 70 procent ankietowanych stwierdza, że żyje w szczęśliwym związku, to jest to część życia, gdzie najwięcej kobiet działa wbrew sobie. Aż co druga Polka, która brała udział w badaniu, przyznała, że ulega w związku i zgadza się na wchodzenie w przypisaną, narzuconą z góry rolę. Drugim najbardziej problematycznym obszarem są relacje rodzinne. Tu również w większości to kobiety idą na kompromis.
Polki najbardziej niezależnie czują się w relacjach przyjacielskich czy koleżeńskich oraz w pracy.
Czy Polki są szczęśliwe?
Mimo napotykanych przeszkód raport Answear przedstawia, że aż 65 procent ankietowanych Polek czuje zadowolenie, gdy myśli o swoim życiu. 18 procent podało odwrotną odpowiedź. Taki sam procent nie ma jednoznacznego stanowiska.
Warto podkreślić, że na poczucie szczęścia nie ma wpływu wiek. Można jednak zauważyć, że zdecydowana większość szczęśliwych Polek mieszka w miastach. Kobiety zamieszkujące wsie i średnie miejscowości są najmniej zadowolone ze swojej sytuacji.
Co jest kluczem zatem do szczęścia?
Według raportu dla 71 procent kobiet największą satysfakcję przynosi życie uczuciowe. Na drugim miejscu z wynikiem 67 procent znajduje się życie towarzyskie. Aż co piąta ankietowana Polska stwierdziła, że nie jest zadowolona ze swojej pracy.
40 procent respondentek potwierdziło, że ich życie nie wygląda tak, jak to planowały. Największa rozbieżność występuje u kobiet pomiędzy 25. a 44. rokiem życia. Kobiety powyżej 35 lat czują się przeciążone godzeniem obowiązków. Najbardziej zadowoloną grupą są badane powyżej 55. roku życia - ta grupa twierdzi, że ich życie wygląda lepiej, niż się tego spodziewały. Pozytywne zaskoczenie swoim życiem potwierdza jedynie co piąta Polka. Aż 30 procent nie wie, jak odpowiedzieć na to pytanie.
Raport "Życie na własnych zasadach" powstał dzięki badaniu, które zostało zlecone przez Answear.com. Ankietowanymi były Polki w wieku od 18 do 65 lat.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.