Połóż się o tej porze. Nareszcie się wyśpisz
Zdrowy sen to klucz do dobrego samopoczucia. Najlepszym scenariuszem jest ten, w którym budzimy się wczesnym rankiem, wypoczęci i gotowi na nowe wyzwania. Niestety, wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Jaka ilość snu zapewnia najlepszy wypoczynek?
Naukowcy podkreślają, że potrzeby snu zmieniają się z wiekiem. Rytm dobowy, czyli naturalny cykl snu i czuwania, jest kluczowy dla naszego zdrowia. Znajomość własnego zegara biologicznego pozwala lepiej dostosować godziny snu do indywidualnych potrzeb.
Czym grozi brak snu?
Sen jest kluczowy dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dr Hans-Günter Weess podkreśla, że przewlekły brak snu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak depresja czy choroby sercowo-naczyniowe. Ważne jest unikanie stresu przed snem i stworzenie odpowiednich warunków do odpoczynku np. zaciemnienie pokoju czy wygłuszenie niepotrzebnych dźwięków.
Badania wskazują, że największe spadki energii występują w godzinach popołudniowych i wczesnych porannych. Aby temu przeciwdziałać, eksperci zalecają ustalenie regularnych godzin snu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowy sen. Dlaczego warto spać w skarpetkach?
O której godzinie kłaść się spać?
Jakościowy sen nocny musi obejmować przedział czasowy, w którym osiągasz zalecaną przez ekspertów ilość snu dla swojej grupy wiekowej. Jeśli np. wstajesz o 6:00, najpóźniej powinieneś położyć się do łóżka przed 23:00. Ważna jest konsekwencja — weekendowe zmiany w harmonogramie mogą zaburzyć wypracowany rytm dobowy.
Czy można uciąć drzemkę w ciągu dnia? Tak, ale nie dłużej niż 30 minut, aby była jak najbardziej efektywna i regenerująca. Krótki odpoczynek warto zrobić sobie minimum 6 godzin po porannej pobudce i 4 godziny przed snem nocnym. Zmniejsza ona uczucie zmęczenia, dodaje energii, poprawia koncentrację oraz samopoczucie.
Ile snu potrzebują dorośli, seniorzy i dzieci?
Dorośli w wieku 26-64 lat powinni spać od 7 do 9 godzin dziennie, aby czuć się wypoczęci. W przypadku osób starszych, czyli tych powyżej 65. roku życia, również zalecana ilość snu wynosi od 7 do 8 godzin. Badania wykazują, że mniejsze zapotrzebowanie na sen seniorów to mit. Z wiekiem sen staje się płytszy i częściej przerywany, co może dawać wrażenie, że wystarcza im mniej czasu na odpoczynek, jednak jest to kwestia jakości snu, a nie jego ilości.
Dzieci i młodzież potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli, aby zapewnić sobie prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. Na przykład dzieci w wieku przedszkolnym wymagają od 10 do 13 godzin snu na dobę, a młodsze dzieci od 11 do 14 godzin. Z kolei uczniowie szkoły podstawowej powinny spać około 9-11 godzin, natomiast nastolatki między 8 a 10 godzin dziennie.
Celem snu jest regeneracja organizmu. U dzieci sen wpływa na wspomaganie procesów uczenia się oraz wsparcie dla systemu odpornościowego. Niewystarczająca ilość snu może prowadzić do problemów z koncentracją czy obniżonym nastrojem.
Czytaj także: Coraz więcej takich osób. Z wiekiem problem się nasila
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl