Pomysł na pokój dla chłopca. Ahoj, przygodo!

Pomysł na pokój dla chłopca. Ahoj, przygodo!

Pomysł na pokój dla chłopca. Ahoj, przygodo!
Źródło zdjęć: © iStock.com
07.11.2018 15:09, aktualizacja: 14.11.2018 11:32

Dobry pomysł na pokój dla chłopca pozwala małemu odkrywcy świata długo cieszyć się swoim królestwem. Aranżację warto planować tak, by odpowiadała wiekowi i zainteresowaniom dziecka. Można wykorzystać np. motyw żeglarski, do którego łatwo dobrać modne kolory ścian w odcieniach błękitu i kolorowe dodatki, będące wymarzonymi rekwizytami podczas zabaw w piratów i poszukiwaczy skarbów.

Jak znaleźć pomysł na pokój dla chłopca?

Przed ważnym i trudnym zadaniem, jakim jest urządzenie pokoju dla chłopca, stają rodzice spodziewający się przyjścia na świat dziecka, a także ci, którzy remontują lub budują dom. Niemowlę nie potrzebuje jeszcze dużej ilości mebli ani dodatków. W zasadzie wystarczą mu łóżeczko, przewijak, komoda i półka na drobiazgi, takie jak monitor oddechu czy lampka nocna.

Obraz
© iStock.com

Starszy chłopiec ma już konkretne wyobrażenia na temat swojego pokoju – oczekuje, że przestrzeń do życia będzie atrakcyjna przede wszystkim pod względem wizualnym. Wpaść na świetny pomysł da się nie tylko podczas oglądania katalogów z aranżacjami wnętrz, ale również w trakcie rozmowy z dzieckiem. Każde hobby może znaleźć choćby skromne odzwierciedlenie w wyglądzie pokoju dziecięcego. Do kupienia są np. miękkie fotele o kształcie piłki futbolowej i zasłonki ozdobione wzorem sieci Spidermana. Warto więc postawić na personalizację, gdyż pozwala ona maluchowi wzmacniać poczucie sprawczości i zachęca go do tego, by wykazywał się kreatywnością na co dzień. Co więcej, jest sposobem na spełnienie jednego z największych marzeń dzieciństwa.

Pomysł na pokój dla chłopca – styl marynistyczny

Dobrze urządzony pokój dla chłopca spełnia nie tylko wszelkie praktyczne wymagania, związane np. z ergonomią mebli i zagospodarowaniem przestrzennym, ale również sprzyja animacji czasu wolnego. Tego drugiego aspektu nie wolno pomijać, bo właśnie sypialnia malucha jest dla niego głównym miejscem do zabaw, a co za tym idzie – najważniejszym pomieszczeniem w domu. Potrafi skłaniać do uruchomienia nieograniczonych pokładów kreatywności.

Jednym z wielu źródeł pomysłów na pokój dla chłopca jest styl marynistyczny, który da się wprowadzić do wnętrza bez ponoszenia dużych nakładów finansowych i stopniowo modyfikować w ten sposób, by odpowiadał poszczególnym etapom rozwoju dziecka. Kilkulatek w takim pokoju powinien mieć schowek na pościel imitujący skrzynię ze skarbami, ściany ozdobione naklejkami welurowymi, które przedstawiają żyjątka z morskich toni, a także łóżko przypominające statek piracki. Natomiast dla chłopca w wieku szkolnym do pokoju marynistycznego najlepiej kupić poszewki w żeglarskie wzory, firany z siatki przypominającej sieć rybacką, regały na książki w kształcie łodzi czy modele statków do samodzielnego składania.

Obraz
© iStock.com

We wnętrzu marynistycznym królują biele, błękity i turkusy. Niebieski pokój dla chłopca to strzał w dziesiątkę, ponieważ potrafi optycznie powiększyć metraż, a przy tym dobrze komponuje się z wyrazistymi dodatkami w kolorze krwistej czerwieni i soczystej żółci. Warto pamiętać, że w pokoju dziecięcym nagromadzenie barw jest uzasadnione ze względu na procesy integracji sensorycznej, które zachodzą na etapie niemowlęctwa i trwają mniej więcej do ukończenia 5. roku życia.