Trwa ładowanie...
d44jafu

Pończochy i rajstopy – nieodłączny element garderoby damskiej

Nie wyobrażamy sobie damskiej garderoby bez pończoch oraz rajstop. Dziś są symbolem kobiecości i seksapilu, chociaż kiedyś przeznaczone były dla mężczyzn. Jakie rajstopy i jakie pończochy znajdziemy na rynku?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Prawie każda kobieta ma swej szafie przynajmniej jedną parę rajstop
Prawie każda kobieta ma swej szafie przynajmniej jedną parę rajstop (Shutterstock.com)
d44jafu

Pończochy i rajstopy – materiał

Kiedy kupujemy rajstopy (albo pończochy), zazwyczaj zwracamy uwagę nie tyle na kolor, co na grubość tkaniny. Parametr ten podaje się w dwóch skalach: denier oraz decitex (den i dtex). W praktyce częściej można spotkać się ze skalą den, która zwykle zaczyna się od 5, a kończy na aż 250. Czym się różnią? Zarówno denier, jak i decitex określają masę przędzy o określonej długości, przy czym w przypadku tej pierwszej skali jest to długość 9000 m, a tej drugiej – 10000 m. Zatem 1 den to 1 g przędzy na 9 km, a 20 den to 20 gram na 9 km.

Standardowe pończochy są zwykle są cienkie i bardzo delikatne (5-20 den). Najcieńsze rajstopy w skali den, czyli te od 5 do ok. 20, to modele idealne na cieplejsze, letnie dni. Dobrze się prezentują także w strojach oficjalnych i biznesowych, dlatego warto je zakładać do pracy czy na wesele. Rajstopy 30, 40, 60, 80 den to modele, które sprawdzą się jesienią oraz wiosną. W mroźne dni z kolei przydadzą się rajstopy od 100 do 250 den.

d44jafu

Do produkcji pończoch i rajstop stosuje się głównie tkaniny sztuczne, np. mikrofibrę, lycrę, elastan, nylon. Można również znaleźć modele z bawełny, jedwabiu, wełny.

Kiedy pończochy, kiedy rajstopy?

Pończochy powszechnie uważane są za charakterystyczny symbol kobiecości, jednakże mają w sobie nieco więcej seksapilu aniżeli rajstopy. Dlatego będą świetnym wyborem przede wszystkim do kreacji na wielkie wyjścia, np. koktajlowej sukienki. Nie nadają się jednak do spódnic i sukienek mini, ponieważ jeśli ozdobne pasy wystają poza obręb ubrania, wywołują bardzo kuszący, ale niezbyt elegancki efekt. Pończochy w duecie z pasami do pończoch będą świetnym wyborem na romantyczny wieczór.

   iStock.com
(iStock.com)
icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d44jafu

Podziel się opinią

Share
d44jafu
d44jafu