Porady dla pacjentów LGBT+ zniknęły z rządowego serwisu. Były widoczne przez jeden dzień
Z okazji Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii na rządowej stronie pacjent.gov.pl pojawiła się specjalna zakładka z informacjami dla pacjentów, którzy mogą doświadczać dyskryminacji ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową. Podstrona szybko zniknęła jednak z sieci.
18.05.2022 | aktual.: 18.05.2022 20:43
Międzynarodowy Dzień przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii przypada 17 maja. W tym roku datę tę zaakcentowali twórcy rządowego serwisu pacjent.gov.pl zamieszczając na jego łamach zbiór przydatnych dla pacjentów LGBT+ informacji.
Porady dla pacjentów LGBT+ zniknęły z sieci
"W opiece zdrowotnej nie ma miejsca na żadną formę dyskryminacji. Prawo do opieki zdrowotnej przysługuje Ci bez względu na to, kim jesteś, kogo kochasz, jakiego jesteś wyznania czy narodowości" – mogliśmy przeczytać w komunikacie opublikowanym w serwisie Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakładka, w której znalazły się potrzebne osobom LGBT+ informacje, została zilustrowana zdjęciem młodych, obejmujących się mężczyzn.
Twórcy treści zamieszczonych na stronie pacjent.gov.pl powołali się m.in. na Konstytucję i w przystępnych słowach poinformowali m.in., że: "lekarz nie ma prawa odmówić leczenia, pielęgniarka ma obowiązek uszanować Twoją intymność, a nikt z rejestracji nie może podważać tego, kogo upoważniasz do swojej dokumentacji medycznej". Na koniec powołali się na publikację "Prawa pacjenta LGBTI" autorstwa Kampanii Przeciw Homofobii pod patronatem Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Obywatelskich.
Na inicjatywę twórców serwisu pacjent.gov.pl pozytywnie zareagowali aktywiści, dziennikarze oraz internauci. Niestety, wspomniana zakładka zniknęła już z rządowego serwisu – w sieci widniała tylko jeden dzień.
"Wczorajsza aktualność magicznie zniknęła ze strony rządowej pacjent.gov.pl" – poinformowali na Twitterze członkowie stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Internauci zarchiwizowali jednak zamieszczoną 17 maja na rządowych stronach treść. Pod wspomnianym tweetem wyrażają swoje rozczarowanie i obawy. "Oby nikt nie miał tam przez to problemów" czy "Było do przewidzenia" – piszą.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!