Osoby LGBTQ+ walczą w Ukrainie. "Jeśli Rosja wygra, to oznacza ciemność"

Osoby LGBTQ+ walczą w Ukrainie. "Jeśli Rosja wygra, to oznacza ciemność"

Oficjalny profil Ukriany na Instagramie udostępnił zdjęcie Iwana Honzyka, osoby nieheteronormatywnej
Oficjalny profil Ukriany na Instagramie udostępnił zdjęcie Iwana Honzyka, osoby nieheteronormatywnej
Źródło zdjęć: © Instagram | Instagram, ukraine.ua
18.03.2022 17:35, aktualizacja: 18.03.2022 20:54

W walkę z rosyjskim agresorem w Ukrainie angażują się m. in. osoby LGBTQ+. Ich obecność uhonorowano na oficjalnym profilu państwa na Instagramie. "W obawie przed prześladowaniem swojej tożsamości Ukraińcy LGBTQ+ wzięli pistolet" - czytamy.

Do walki za Ukrainę włączają się ochotnicy z całego kraju, broniąc go przed rosyjskim najeźdźcą. Angażują się w to także osoby należące do mniejszości. Jak opisuje TVN24, obywatele ukraińscy, którzy identyfikują się jako osoby LGBTQ+, z obawy o swoje bezpieczeństwo w pierwszych dniach wojny usuwali aplikacje randkowe czy zdjęcia, które mogłyby świadczyć o ich tożsamości seksualnej czy płciowej. Wszystko ze względu na drakońskie, homofobiczne rosyjskie prawo, które zakazuje "propagandy homoseksualnej".

Żołnierze LGBTQ+ bronią "wartości wolności, godności, ekspresji"

Zdjęcia jednego z żołnierzy, Iwana Honzyka, wyoutowanego geja, udostępnił ostatnio oficjalny profil Ukrainy na Instagramie. Na opublikowanym kolażu widać fotografię sprzed wojny, na której Honzyk występuje w szpilkach, a także zdjęcie, na którym jest w mundurze.

"Ukraińcy bronią nie tylko naszego kraju, ale wartości wolności, godności, ekspresji" - czytamy w opisie zdjęcia. "W obawie przed prześladowaniem swojej tożsamości Ukraińcy LGBTQ+ wzięli pistolet. Wiadomo, że Rosja sporządziła listy dziennikarzy, aktywistów i obrońców praw gejów, aby ich zabić lub wysłać do obozów" - podkreślają autorzy wpisu.

Słynna drag queen broni Ukrainy

Do ukraińskiej armii wstąpił także Vlad Szast, słynna drag queen, która występuje pod pseudonimem Guppy Drink. Dziś walczy jako wolontariusz obrony terytorialnej. "Jeśli wygra Rosja, to oznacza ciemność. Nie będzie wolności, możliwości bycia sobą, żadnych praw dla różnych społeczności" - czytamy na profilu Ukrainy cytat Szasta z rozmowy z "Forbesem".

Do udostępnionego przez profil Ukrainy zdjęcia odniósł się Bart Staszewski, aktywista LGBTQ+.

"Na oficjalnym, państwowym profilu IG prowadzonym MSZ Ukrainy takie zdjęcie wraz z opisem: w strachu przed rosyjskimi prześladowaniami także osoby LGBTQ+ chwyciły za broń. Ukraińcy bronią nie tylko kraju, ale i wartości jak wolność i godność. Wolność wygra!" - skomentował na Twitterze.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta