Trwa ładowanie...

Poranek brytyjskiej księżniczki: godzinna kąpiel i kieliszek wódki przed południem

Nikt nie potrafił tak rozkoszować się życiem, jak Małgorzata, młodsza siostra królowej Elżbiety. Beztroska i przebojowa księżniczka dbała o to, żeby odpowiednio zacząć każdy dzień. Jej poranna rutyna obejmowała między innymi wylegiwanie się w łóżku, godzinną, gorącą kąpiel i kieliszek wódki "dla animuszu".

Poranek brytyjskiej księżniczki: godzinna kąpiel i kieliszek wódki przed południemŹródło: Getty Images
d2xbffo
d2xbffo

Poranki księżniczki nazywano prawdziwie dekadenckimi, a ją samą "damą" tytułowali nawet najbliżsi przyjaciele. Nie bez powodu - za cokolwiek zabierała się księżniczka Małgorzata, robiła to z wdziękiem, którego podobno zazdrościła jej nawet królowa Elżbieta.

Szczegółów na temat porannej rutyny księżniczki dostarcza jej najnowsza biografia pt. "Ma'am Darling: 99 Glimpses of Princess Margaret" autorstwa Craiga Browna. Dowiadujemy się z niej, że w młodości księżniczka po przebudzeniu zostawała w łóżku jeszcze przynajmniej przez dwie godziny. Co tam robiła? Na początku służba przynosiła jej śniadanie. Małgorzata rozkoszowała się nim w pościeli, a po zjedzeniu nie wstawała od razu. Wciąż będąc w łóżku przeglądała najświeższą prasę, książki albo po prostu słuchała radia.

Małgorzata nie dbała zbytnio o porządek. Bywało, że po takim porannym przeglądzie wiadomości jej sypialnia wyglądała, jakby przeszło przez nią tornado – na ziemi porozrzucane były gazety, książki, pościel, części garderoby. Kiedy księżniczka w końcu uznała, że czas wstawać, udawała się na gorącą, godzinną kąpiel, którą codziennie przygotowywała dla niej pokojówka.

Księżniczka Małgorzata, młodsza siostra królowej Elżbiety. Getty Images
Księżniczka Małgorzata, młodsza siostra królowej Elżbiety. Źródło: Getty Images

Następnie w pokojach księżniczki Małgorzaty pojawiały się makijażystka i fryzjerka, która malowały i czesały ją zgodnie z najnowszymi trendami. Potem przychodził czas na dobranie odpowiedniej kreacji. Z biografii Małgorzaty dowiadujemy się, że jak na prawdziwą księżniczkę przystało, nigdy nie założyła na siebie niczego, co nie zostało świeżo wyprane i wyprasowane. Oczywiście nie przez nią samą, ani tym bardziej królową matkę, z którą mieszkała w tamtym czasie w Clarence House, lecz przez sztab służących.

d2xbffo

Po tak wyczerpującym poranku Małgorzata czuła się wykończona. Nic dziwnego, że kiedy w końcu schodziła na dół, by przywitać się z matką, dama potrzebowała kieliszka wódki "dla animuszu". Tymczasem na zegarze zwykle dochodziła pierwsza po południu.

Księżniczka Małgorzata, słynąca z rozrywkowego stylu życia, który poważnie odbił się na jej zdrowiu, zmarła w 2002 roku w wyniku udaru mózgu. Brytyjczycy zapamiętali ją jako tę członkinię rodziny królewskiej, która zawsze chciała płynąć pod prąd, nie cierpiała dworskiej etykiety i której przynależenie do królewskiego rodu wyjątkowo ciążyło.

Zobacz też: Trzecie "royal baby" w drodze. Dlaczego ekscytujemy się każdą kolejną ciążą księżnej Kate?

d2xbffo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xbffo