Portrety dzieci z Powstania Warszawskiego. Różyczka – dziewczynka, która pomagała w szpitalu polowym
Portrety uśmiechniętych dzieci z powstania są rzadkością – podaje Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednym z nich jest zdjęcie Różyczki Goździewskiej - 8-letniej dziewczynki, która pomagała w szpitalu polowym kompanii "Koszta" w kamienicy przy Moniuszki 11.
02.06.2020 | aktual.: 03.06.2020 14:05
Dzieci były zaangażowane w pomoc powstańcom. Pakowały worki z piaskiem na barykady, wodę do gaszenia pożarów, czy towarzyszyły rodzicom w szpitalach i obozach jenieckich.
Różyczka Goździewska – dziewczynka z czerwoną kokardą
Różyczka była najmłodszą sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim. Pomagała w powstańczym szpitalu polowym kompanii "Koszta", urządzonym w kamienicy przy Moniuszki 11 (gmach dawnego Towarzystwa Ubezpieczeń "Rosja"). Zdjęcie przedstawiające uroczą dziewczynkę z kokardą i czerwonym krzyżem na ramieniu pochodzi z sierpnia 1944 roku. Wykonał je Eugeniusz Lokajski "Borka" – jeden z najważniejszych fotoreporterów Powstania Warszawskiego. Dokumentował zarówno powstańcze walki, jak i portretował uczestników tamtych wydarzeń.
"Róża bardzo przeżyła śmierć taty, który w 1943 r. został zabity przez gestapo. Miała osiem lat, gdy w czasie powstania wyszłyśmy z palącego się domu przy ul. Kredytowej 16. Doszłyśmy do ul. Moniuszki 9/11. W piwnicach tego budynku mieścił się powstańczy szpital” – wspominała jej starsza siostra Zofia Goździewska. "Róża była zawsze bardzo uparta - koniecznie chciała pomagać w szpitalu. I pomagała. Np. podawała rannym wodę, odganiała muchy, które były prawdziwą plagą... I przywoływała uśmiech na twarzach".
Różyczka Goździewska przeżyła wojnę. Po jej zakończeniu mieszkała we Francji, gdzie zmarła w 1989 r. w wieku 53 lat. Zdjęcie dziewczynki stało się popularne w ostatniej dekadzie, właśnie dzięki Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz także: Body mind z Agnieszką Aftyką. Poznaj najlepsze techniki relaksujące
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl