75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. 14-letnia Czesława Kwoka tego nie doczekała
Czesława Kwoka urodziła się 15 sierpnia 1928 r. we wsi Wólka Złojecka na Zamojszczyźnie. Do Oświęcimia trafiła 13 grudnia 1942 r. w transporcie 318 kobiet. Jej matka Katarzyna również została deportowana – otrzymała numer 26949 i zginęła w obozie 18 lutego 1943 r.
Według zeznań Wilhelma Brasse, słynnego portrecisty z Auschwitz, przed zrobieniem obozowych zdjęć Czesia została pobita przez jedną ze strażniczek. Na fotografiach widać rozcięcie na jej wardze.
Czesława Kwoka
– Była taka młodziutka i taka wystraszona. Dziewczynka nie rozumiała dlaczego się tu znalazła i nie mogła zrozumieć co do niej mówią – opowiadał po latach Brasse. – Inna więźniarka, która była kapo, wzięła kij i uderzyła ją w twarz. Ta Niemka po prostu wyładowała złość na tej dziewczynie. Taka piękna, młoda dziewczyna, taka niewinna. Płakała, ale nie mogła nic zrobić.
To były ostatnie zdjęcia w życiu Czesławy. Dziewczynka zmarła w obozie 12 marca 1943 r. "Przyczyna śmierci Czesławy nie jest znana, ale prawdopodobnie zapadła na jakąś chorobę albo została zamordowana zastrzykiem fenolu" – pisał w książce "Miejsca Holocaustu" Martin Winstone.
Czarno-białe zdjęcia Czesi Kwoki trafiły do Mariny Amaral, brazylijskiej artystki. Ta je pokolorowała, a później zamieściła na swoim facebookowym profilu. W rocznicę wyzwolenia obozu dziewczynka znów jest wspominana.
Zobacz także: Skuteczny sposób na oszczędzanie. Dominika Nawrocka podpowiada kobietom
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl