Trwa ładowanie...

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. 14-letnia Czesława Kwoka tego nie doczekała

Dzisiaj mija 75 lat od wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Od tamtej pory 27 stycznia przypada obchodzony na całym świecie Dzień Pamięci. Wśród ocalonych znalazł się Wilhelm Hasse, który trafił do obozu w wieku 20 lat. W jego pamięci utkwiła Czesia Kwoka, którą sfotografował.
Share
Czesława Kwoka w Auschwitz
Czesława Kwoka w AuschwitzŹródło: Auschwitz Memorial
d1iygxp

Czesława Kwoka urodziła się 15 sierpnia 1928 r. we wsi Wólka Złojecka na Zamojszczyźnie. Do Oświęcimia trafiła 13 grudnia 1942 r. w transporcie 318 kobiet. Jej matka Katarzyna również została deportowana – otrzymała numer 26949 i zginęła w obozie 18 lutego 1943 r.

Według zeznań Wilhelma Brasse, słynnego portrecisty z Auschwitz, przed zrobieniem obozowych zdjęć Czesia została pobita przez jedną ze strażniczek. Na fotografiach widać rozcięcie na jej wardze.

d1iygxp

Czesława Kwoka

– Była taka młodziutka i taka wystraszona. Dziewczynka nie rozumiała dlaczego się tu znalazła i nie mogła zrozumieć co do niej mówią – opowiadał po latach Brasse. – Inna więźniarka, która była kapo, wzięła kij i uderzyła ją w twarz. Ta Niemka po prostu wyładowała złość na tej dziewczynie. Taka piękna, młoda dziewczyna, taka niewinna. Płakała, ale nie mogła nic zrobić.

To były ostatnie zdjęcia w życiu Czesławy. Dziewczynka zmarła w obozie 12 marca 1943 r. "Przyczyna śmierci Czesławy nie jest znana, ale prawdopodobnie zapadła na jakąś chorobę albo została zamordowana zastrzykiem fenolu" – pisał w książce "Miejsca Holocaustu" Martin Winstone.

d1iygxp

Czarno-białe zdjęcia Czesi Kwoki trafiły do Mariny Amaral, brazylijskiej artystki. Ta je pokolorowała, a później zamieściła na swoim facebookowym profilu. W rocznicę wyzwolenia obozu dziewczynka znów jest wspominana.

Zobacz także: Skuteczny sposób na oszczędzanie. Dominika Nawrocka podpowiada kobietom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1iygxp

Podziel się opinią

Share
d1iygxp
d1iygxp