Posadziłeś w ogrodzie? Licz się z inwazją. Żaden ślimak nie przepuści
Piękny ogród to duma wielu z nas. Niestety, nawet najbardziej zadbana działka może zostać zniszczona w krótkim czasie przez ślimaki. Zanim jednak zaczniemy z nimi walkę, warto dowiedzieć się, dlaczego w ogóle pojawiają się właśnie u nas.
Ślimaki w ogrodzie to nieproszeni goście, którzy mogą wyrządzić sporo szkód. Po pierwsze, żywią się liśćmi, pędami i młodymi pąkami roślin, co osłabia ich wzrost i często prowadzi do obumierania delikatnych okazów. Po drugie, ślimaki potrafią bardzo szybko się rozmnażać, co sprawia, że ich populacja błyskawicznie rośnie, a szkody rosną w zastraszającym tempie. Ponadto uszkodzone przez nie rośliny stają się bardziej podatne na choroby i infekcje.
Rośliny, które są ich ulubionym pożywieniem
Ślimaki szczególnie upodobały sobie niektóre rośliny, które wiele z nas ma w ogrodzie. Na liście ich ulubieńców znajdziesz między innymi sałatę, funkie, aksamitki, dalie i słoneczniki. Jednak nie trzeba z nich rezygnować.
Warto posadzić obok nich lawendę, szałwię lub na przykład rozmaryn, ponieważ mają intensywny aromat, który działa odstraszająco na ślimaki. Ich zmysł węchu jest bardzo wrażliwy, a mocne, ziołowe zapachy są dla nich nieprzyjemne. Dodatkowo liście tych roślin są często szorstkie, twarde lub pokryte włoskami, co utrudnia ślimakom poruszanie się.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Jakie błędy sprzyjają inwazji?
Ślimaki nie pojawiają się w ogrodzie jedynie z powodu konkretnych roślin. Często to nasze codzienne praktyki ogrodnicze tworzą dla nich idealne warunki do życia. Na przykład gruba warstwa ściółki z kory, choć korzystna dla gleby, zapewnia im świetne schronienie - zatrzymuje wilgoć i daje przyjemny cień. Warto więc rozważyć zastąpienie jej mniej wilgotnymi materiałami lub ograniczyć jej grubość.
Równie ważne jest utrzymanie porządku na działce. Opadłe liście, gnijące owoce czy zwiędłe kwiaty to dla ślimaków prawdziwe źródło pożywienia. Co więcej nawadnianie ogrodu ma znaczenie, dlatego najlepiej podlewać rano, ponieważ wieczorne podlewanie utrzymuje wilgotną glebę dokładnie wtedy, gdy ślimaki są najbardziej aktywne
Czytaj także: Perz rozrasta się na działce? Istnieje banalny sposób
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.