Postaw obok łóżka. To prawdziwa rewolucja w sypialni
Budzik elektroniczny, w telefonie lub ten tradycyjny dla wielu osób jest bardzo nieprzyjemny. Okazuje się jednak, że wstawanie nie musi się kojarzyć z natrętnym dźwiękiem. Istnieją budziki, które działają dzięki zupełnie innym mechanizmom.
Dźwięk budzika potrafi zepsuć poranek niejednej osobie. Nawet jeśli nie korzystamy z tradycyjnego, terkoczącego budzika, tylko chociażby z tego wbudowanego w telefonie, może sprawić, że od rana będziemy poirytowani.
Budziki świetlne są coraz bardziej popularne. Tak działają
Budzik nie musi jednak oznaczać natrętnego, nieprzyjemnego dźwięku, który niespodziewanie wyrywa nas ze snu i sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni i - nawet mimo przespanej nocy - zmęczeni. Okazuje się, że coraz bardziej popularnym gadżetem w sypialni są również budziki świetlne, które działają na podstawie zupełnie innego mechanizmu.
Na czym polega ich działanie? Budzik świetlny to coś w rodzaju symulatora wschodu słońca - o wyznaczonej porze zaczyna świecić coraz bardziej intensywnym światłem. Rozjaśniając w taki sposób przestrzeń w sypialni sprawia, że człowiek zaczyna wybudzać się w sposób naturalny. Dopiero po pewnym czasie może włączyć się w nim zaprogramowana melodia, najczęściej delikatna. Jest więc o wiele bardziej łagodny niż tradycyjny budzik, co sprawia, że poranek jest znacznie przyjemniejszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?
Symulator wschodów i zachodów słońca. Może pomóc się zrelaksować
Czy budzik świetlny jest skuteczny? Takie pytanie może się pojawić zwłaszcza u osób, które cieszą się mocnym snem. Na szczęście nie musimy się obawiać zaspania. Człowiek w naturalny sposób staje się bardziej senny, gdy w pomieszczeniu robi się ciemno. Odbywa się wtedy zwiększona produkcja melatoniny czyli hormonu odpowiedzialnego za sen. Gdy natomiast zaczyna być jasno, poziom melatoniny spada, a my wchodzimy w tryb czuwania.
Budziki świetlne mają też często funkcję "zachodu słońca". Ich światło wygasza się wtedy stopniowo i powoli, co pozwala lepiej się zrelaksować i wyciszyć. Do tego możemy włączyć także uspokajającą muzykę.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl