Poszły na basen w samych kąpielówkach. Reakcja ratowników je zaskoczyła
Dwie Polki poszły na jeden z warszawskich basenów, by przekonać się, czy kobiety i mężczyźni naprawdę mają równe prawa. W tym celu ubrały się jedynie w kąpielówki i odsłoniły piersi. Ten eksperyment społeczny jedna z nich opisała na swoim instagramowym profilu. Jakie były reakcje, z którymi się spotkały?
Ane Piżl podpisująca się na Instagramie jako ane_ratownica jest ratownicą medyczną, kitesurferką i edukatorką, która dużo pisze o równości i uważności. Dużo uwagi poświęca społeczności LGBTQ+, do której należy. Ostatnio jednak podjęła już po raz kolejny temat równouprawnienia. Tym razem chodziło o ubiór, który teoretycznie obowiązuje kobiety na basenie. Wraz ze swoją koleżanką Józefiną poszły na pływalnię w samych kąpielówkach, odsłaniając tym samym piersi.
Na basen założyły jedynie kąpielówki
"No więc poszłyśmy dziś popływać na Warszawiankę. W kąpielówkach. Tak samo jak połowa osób na tym basenie. Bez zakłócania porządku, na luzie i dobrym stylem. Pomysł nie jest w żaden sposób rewolucyjny. Od 100 lat ktoś coś zdejmuje, żeby upomnieć się o równe prawa. (…) W 2019 roku w Teheranie, trzy Iranki zdjęły w metrze hidżaby, za co oskarżone zostały o akt prostytucji i skazane na 16 i 23 lata pozbawienia wolności. W Szwecji, siedem dziewczyn weszło na basen bez staników i sprowokowały tym szeroką i mądrą debatę, która zmieniła prawo i pozytywnie wpłynęła na obyczajowość. Pomyślałam więc, chodźmy popływać w Warszawie. Zobaczymy, czy Polska jest bliżej Iranu czy Europy" – zaczęła swój post Ane.
"Bo ️sam fakt, że w regulaminie basenu jest zapis, że kobiety mają zasłaniać piersi jest niezgodny z prawem. Krzysztof Kumor – prawnik z PTPA – podkreśla, że ‘takie przepisy regulaminu są dyskryminujące dla kobiet. Odmienne traktowanie ze względu na płeć w dostępie do usług jest dozwolone jedynie, gdy jest to obiektywnie i racjonalnie uzasadnione celem zgodnym z prawem. Zakaz odsłaniania piersi przez kobiety nie wypełnia żadnego określonego prawem celu, który uzasadniałby nierówne traktowanie w tym zakresie’" – wyjaśniła, powołując się na zdanie eksperta.
Miło zaskoczyły się reakcją ludzi
Jak zareagowali ludzie na basenie? Znacznie lepiej, niż się tego kobiety spodziewały. Przyciągały co jakiś czas zaciekawione spojrzenia, ale spotkały się głównie z życzliwością.
"Słuchajcie, było super. Aż serce mi urosło. Popływałyśmy, pozjeżdżałyśmy na zjeżdżalniach i spędziłyśmy naprawdę dobre przedpołudnie. Ratownicy zerkali, ale cały czas byli profesjonalni i uprzejmi. (…) To było wspaniałe doświadczenie, potwierdzające, że Polska jest bardziej gotowa na równość niż się wydaje" – napisała Ane Piżl na Instagramie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl