Kiedy najwcześniej można wrócić do pracy po porodzie?

W obawie przed utratą pracy wiele kobiet planuje szybki powrót z urlopu macierzyńskiego. Niektóre mamy już przed przyjściem dziecka na świat zadają sobie pytanie: Kiedy najwcześniej można wrócić do pracy?

Kiedy najwcześniej można wrócić do pracy po porodzie?
Źródło zdjęć: © 123RF

Szybki powrót do pracy po porodzie

Pierwsze miesiące po urodzeniu pociechy to magiczny czas, który świeżo upieczona mama chce spędzić jak najbliżej swojego malucha. Niestety sytuacja ekonomiczna rodziny lub strach przed utratą pracy zmuszają młode mamy do wczesnego powrotu z urlopu macierzyńskiego.

Wiele kobiet po prostu woli jak najwcześniej wrócić do pracy po porodzie. W ten sposób unikają problemów związanych z długą przerwą zawodową, np. konieczności ponownego i niekiedy bardzo czasochłonnego wdrożenia się w życie firmy.

Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego – czy jest możliwa?

W świetle polskiego prawa urlop macierzyński jest obowiązkowy, zatem rezygnacja z niego nie jest możliwa. Kobieta potrzebuje odpoczynku i czasu na zregenerowanie swoich sił. Ponadto nasza nowo narodzona pociecha wymaga dużo kontaktu, miłości i opieki zwłaszcza w pierwszych tygodniach swojego życia. Bliskość matki daje poczucie bezpieczeństwa, a to ma bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój emocjonalny malucha.

Urlop macierzyński rozpoczyna się od razu po narodzinach potomka, a jego wymiar jest zależny od liczby urodzonych dzieci. Może trwać od 20 tygodni (1 dziecko) aż do 37 (5 lub więcej dzieci).

Kiedy najwcześniej można wrócić do pracy po porodzie?

Całkowita rezygnacja z przerwy po urodzeniu dziecka nie jest możliwa, jednak na życzenie mamy urlop może być skrócony. Kobieta może wrócić do pracy najwcześniej po 14 tygodniach od porodu. Warunkiem tak szybkiego podjęcia kariery zawodowej jest to, że przez 6 tygodni dziecko będzie pod opieką ojca. Tylko w przypadku przejęcia przez partnera pozostałej części urlopu mama może wcześniej wrócić do pracy.

W ten sposób kodeks pracy zapewnia młodym mamom ochronę przed zwolnieniem po urodzeniu dziecka. Jednak nie ma przeszkód, żeby w tym czasie samodzielnie zerwać umowę z pracodawcą. Wtedy urlop macierzyński będzie automatycznie przerwany i kobieta bez przeszkód może się starać o zatrudnienie w innej firmie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)